Регламентиране на телемедицината, създаване на Медицински съвет като консултативен орган и задължения за пациентите предвижда Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, предложен от „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“.
„Предложеният проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето (ЗИД на 33) цели да разреши няколко основни проблема, които не могат да бъдат решени в рамките на съществуващото законодателство: да създаде законодателни мерки за осигуряване на приемственост и последователност в разработването и изпълнението на здравната политика; да отстрани непълнотите и противоречията в правната рамка, определяща задълженията на пациента и да създаде единна и ясна тяхна регламентация, като гаранция за защита на неговото здраве, както и да създаде правна рамка за използването на телекомуникационни технологии като среда за доставка на медицински услуги с определяне на адекватни гаранции за правата на пациента и качеството на медицинската помощ“, пише в мотивите към законопроекта.
Според Законопроекта пациентът е длъжен да предостави своевременно достъп на медицинските специалисти, провеждащи диагностиката/лечението, до цялата здравна информация, касаеща неговото здравословно състояние, когато потърси медицинска помощ, да спазва предписанията на изпълнителите на медицинска помощ във връзка с поддържане, запазване, укрепване и възстановяване на здравето му; да се явява на задължителен профилактичен преглед, контролен преглед, изследване или имунизация да спазва принципа на диспансеризация, по нормативно определеният ред. При наличие на заразна болест пък е длъжен да спазва мерките за задължителна изолация, изискванията за нейната диагностика, профилактика и контрол и да дава точна информация за контактните с него лица.
В проекта е записано още, че пациентът се задължава да не извършва действия, които биха уронили честта или достойнството на медицинските специалисти и да не разпространява неверни данни за тях или за проведените по отношение на него диагностични и лечебни процедури. Да не прилага заплахи или насилие по отношение на медицинските специалисти, както и да не влиза в лечебно заведение с оръжие, освен в случаите, когато оръжието се носи по служба.
Със Законопроекта се създава Медицински съвет, който ще е независим консултативен орган по въпросите на здравната политика и управлението на здравеопазването. Целта му е да осигурява приемственост в здравната политика на държавата; да изработва стратегически приоритети и да следи за тяхното спазване; да извършва независимо наблюдение и анализ на здравната политика на държавата с оглед поддържане на нейната устойчивост и постигане на високо качество на медицинската помощ; да анализира и определя текущи или предстоящи дефицити в националната система за здравеопазване и мерки за тяхното преодоляване; да обсъжда и дава препоръки по разработени национални здравни стратегии, национални здравни програми, концепции и др. стратегически документи и да следи за тяхното спазване; и да служи като постоянна институционална форма за диалог и за консултации по здравната политика между законодателна и изпълнителна власт, НЗОК, изпълнителите и потребителите на медицинска помощ.
Съветът се състои от членове и председател, с високи нравствени качества, които имат висше образование с образователно-квалификационна степен „магистър" по медицина или право или друго и придобита специалност по „икономика на здравеопазването“, с не по-малко от 10 години професионален опит в областта на здравеопазването. Мандатът на членовете на съвета е 5 години, като те ще бъдат излъчвани от парламентарно представените партии.
В нова глава „Телемедицина“ на законопроекта се уточнява, че диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности могат да бъдат предоставяни от разстояние, чрез медицински, информационни и комуникационни технологии. Дейностите се извършват след регистрация в ИАМН. Агенцията води регистър на физическите или юридически лица, които ще прилагат диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности от разстояние и контролира прилагането им. При установяване на нарушения, наказуеми по реда на Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина и на Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, Изпълнителна агенция „Медицински надзор" уведомява и изпраща жалбата на съответната районна колегия.
Пълния текст на законопроекта може да видите тук.
Пожелания облечени в закон. Ха ха ха!
Не става със законопроекти, мили мои. Но как да го знае това човек като Симидчиев, който практически нищо не е направил в живота си
Да не закриват МЗ? Хаха
Христо, Христо, до там ли падна? Симидчиев роднина ли ти е, любовник или кинти цака?
Ти гербер ли си или путинофил? По-паднали от вас няма.
Гениален законопроект! Само трябва да се допише, че хората трябва да са учтиви помежду си, че е лошо да се плюе по улицата и че по-младите трябва да отстъпват мястото си в автобуса на по-възрастните. Иначе законопроекта е велик, велико падение на менталните възможности на богоизбраните, така наречените депутати. Те или са олигофрени, или нас ни взимат за такива.
Виждал ли си пациент в лекарски кабинет или още по- лошо - “мама”. Със сигурност има крещяща необходимост от курсове по поведение при лекар и пояснение, че има разлика от ресторант,в който клиентът винаги има право.
Браво на Демократична българия! Такъв лобизъм нито ГЕРБ нито ДПС са правили. Да създадеш Съвет за да урудиш един човек. Един човек, който е депутат, ама некадърен. Не разбира нито от политика нито от здравеопазване. От всякъде се вижда, че е като теле в калчища. То като е добър лекар, не значи, ме е политик или нещо разбира от здравеопазване. Та сега си измисли и съвет та да печели добри пари от излишно нищоправене. А ние данакоплатците да издържаме некадърния Симидчиев. Безочие.
Няма по-безочливи крадливи и нахални от герберите. С какво печели Симидчиев от съвета?
И кой е този човек?