Сряда, 15 Януари 2025
21
юни
 

Ранната интервенция при деца с увреждания помага на 70% от тях да достигнат пълния си потенциал

Четвъртък, 21 Юни 2018 | 16:02:12


Ранната детска интервенция е най-добрият и доказал ефекта си подход за работа с деца с увреждания, забавяне в развитието, поведенчески и психически проблеми. Това е и най-ефективната превенция на разделянето на деца от родителите им и настаняването им

Ранната детска интервенция е най-добрият и доказал ефекта си подход за работа с деца с увреждания, забавяне в развитието, поведенчески и психически проблеми. Това е и най-ефективната превенция на разделянето на деца от родителите им и настаняването им в институции и домове за деца с увреждания. Около това се обединиха участниците в провелата се днес кръгла маса, посветена на необходимостта от създаване на национална система за ранна детска интервенция, съобщиха организаторите от Национална мрежа за децата.

Ранната интервенция помага на 70% от децата, при които се прилага, ако това се случи навреме, ако се прилага професионално и включва родителите и по-широкия семеен кръг, показват данните за САЩ, представени от д-р Емили Варгас Барон, която беше специален гост на събитието. Така децата могат да достигнат пълния си потенциал на развитие и да станат пълноценна част от обществото, като в същото време се намалят разходите за здравни и социални услуги, отпадането от училище, както и изолацията на детето и семейството му, ангажирано в грижата за него.

Д-р Барон, която е направила оценка на потребностите на правната и стратегическата рамка за въвеждането на интегрирана и устойчива система за ранна детска интервенция в България, е категорична, че у нас съществуват такива услуги, но те са разпокъсани и няма единна национална политика за подкрепа на семействата на децата с подобни проблеми и устойчиво държавно финансиране. По време на кръглата маса тя представи основните препоръки за България, възможните политически инструменти и действия при стратегическото планиране, за да развием устойчива и интегрирана национална мрежа от услуги за ранна детска интервенция с високи и уеднаквени стандарти за качество.

В доклада се препоръчва правителството ни сериозно да разгледа възможността да покани като водещо министерство Министерството на труда и социалната политика. Това министерство следва да организира срещите с другите министерства и организациите на гражданското общество с цел разработване, развиване и изпълнение на Националната система за РДИ. То и сега има водеща роля и подкрепя услугите за РДИ посредством сътрудничеството си с много общини. Препоръчва се също Министерството на финансите, Министерството на вътрешните работи, Министерството на правосъдието, Министерството на културата, Министерството на околната среда и водите и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията също да бъдат включени в дейностите за планиране на системата за РДИ.

Ранната детска интервенция (РДИ) е координирана система от индивидуални интензивни услуги за родителите на деца (от раждането до 3-годишна възраст), които се намират в рискови ситуации, със забавяне в развитието, увреждания, поведенчески проблеми или нужди за подкрепа на психичното здраве. Тези услуги са семейно ориентирани и се предоставят в естествената среда на детето, като помагат на родителите да провеждат игрови дейности за развитие с детето в рамките на обичайния дневен режим, с цел то да постигне своя пълен потенциал на развитие.

Участие в събитието взеха представители на министерствата на образованието и здравеопазването, Държавна агенция за закрила на детето, омбудсмана, Националния център за обществено здраве и анализи, УНИЦЕФ, СЗО, Институт за изследване на човека и населението към БАН, Медицински университет – Варна, Нов български университет, Община Варна и организации, които работят в тази област – Фондация „За нашите деца“, Сдружение „Дете и пространство“, „Карин дом“ - Варна, Сдружение „Еквилибриум“ - Русе, „Нашите недоносени деца“ и др.

Събитието е част от проект „Да подредим пъзела: устойчив семейно-ориентиран подход и ранна интервенция в България“, подкрепен с безвъзмездна финансова помощ от Фондация „Институт Отворено общество“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
YUJv


Всичко за коронавируса
Още новини
Здравната комисия на СОС отхвърли предложение за разделяне на собствеността на столичния ДКЦ VI
15.01.2025 17:18:27 Невена Попова

Здравната комисия на СОС отхвърли предложение за разделяне на собствеността на столичния ДКЦ VI

Общинските съветници от Постоянната комисия по здравеопазване и социални дейности към Столичния о ...

Новите управляващи ще подобряват достъпа до здравна грижа
15.01.2025 17:02:31

Новите управляващи ще подобряват достъпа до здравна грижа

Качеството на живот с фокус върху здравеопазване, образованието и развитието на пазара на труда, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...