10 детски отделения в страната са напълно обновени, а едно е в процес на довършване. Това отчете съоснователката на Фондация „За доброто“ Надежда Рангелова по време на XI конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от „Капитал“. „За следващата година имаме три отделения, които ще бъдат преобразени, и още шест кандидатствали. Защото тази промяна е желана от самите отделения. Задвижили сме процес, който се надяваме да бъде превърнат в една национална програма за промяна на средата в детските отделения. Адресирали сме тези проблеми и към съответните институции – МЗ, общините, които са собственици на част от болниците. Имаме успех – вчера една общините, на чиято територия ще се осъществи ремонт, отдели 100 000 лв. за ремонта на отделението. И това е правилната практика“, коментира тя.
Фондация „За доброто“ за първи път започна да говори за лечебната среда в детските отделения и колко важна е тя за детето пациент, посочи Рангелова и отбеляза, че това не е приоритет на нашата държава през последните 30-ина години. „Ние възприехме това за своя мисия и кауза под името на нашия проект „Светулка“, чрез който напълно променяме средата в детските отделения“, каза тя.
Надежда Рангелова обърна специално внимание на факта, че това, което прави фондацията, е не само визуална трансформация, а и функционална промяна. „Всички отделения, които преобразяваме, са проектирани от архитект след много срещи и разговори с екипа на отделенията и функционалността е изключително важна за екипа. Детските отделения са с тотално променена структура, има отделни типове стаи, които са оборудвани по различен начин спрямо нуждите на пациентите. И нещо, което на пръв поглед изглежда просто красиво, всъщност решава проблеми, които се отразяват на медицинския персонал на ежедневна база“, подчерта тя.
Рангелова посочи, че голяма част от проблемите, които решава проектът „Светулка“, са изключително ежедневни, изглеждат елементарни, но с натрупване те водят до друг голям проблем в детското здравеопазване – прегарянето на медицинския персонал.
„80% от тях са на ръба на изтощението, с над 45 години трудов стаж. Да направим реална промяна в комуникацията и разбирането на това как трябва да изглежда отношението между лекар, дете пациент и родител става все по-трудно. Така че нашият проект „Светулка“ всъщност не завършва само с промяната на детските отделения“, коментира тя.
„За нас е изключително важно първо да променим средата, защото осъзнаваме, че проблемите, които реално трябва да се решат в здравната система, са много по-различни. Един такъв е комуникацията между лекарите, родителите и децата пациенти. Недоверието и липсата на възможност и знания за това как да се общува създава дефицити в цялостната здравна култура. Така че първо искаме да променим средата и след това ще говорим за т. нар. терапевтична комуникация и за това как трябва да общуваме с пациентите, за да може този процес да бъде по-ползотворен и за двете страни“, заключи Надежда Рангелова.