Работна група ще трябва да изготви проект на наредба за задължителното застраховане на лицата, упражняващи медицински професии. Тя ще има за цел да защити медиците от вреди, които те могат да нанесат на пациентите поради тежки условия на труд, високи нива на напрежение и натовареност. Това обяви по време на парламентарния контрол здравният министър Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП доц. Георги Михайлов.
Групата е създадена със заповед на ресорния министър и в нея влизат както представители на съсловните организации, така и членове на Комисията за финансов надзор и Асоциацията на българските застрахователи. В обхвата на наредбата ще попаднат лекари, стоматолози, фармацевти и специалисти по здравни грижи.
Ананиев припомни, че Законът за здравето определя необходимостта лечебните заведения задължително да застраховат лицата, които упражняват медицинска професия, за вредите, които могат да настъпят от виновно неизпълнение на професионалните им задължения.
Здравният министър отговори и на въпрос на проф. Михайлов, свързан с медицинските стандарти и по-конкретно стандарта по акушерство и гинекология. Депутатът от левицата посочи, че за него е имало коментари, свързани с определенията за „плод” и „аборт”, както и възможността за правни взаимоотношения между семейството и съответното лечебно заведение. „Как ще бъдат структурирани правните основи за структурирането сега на медицинските стандарти и какви ще бъдат възможностите за правна и застрахователна защита на българските лекари при проблеми, които възникват в отношенията им с пациентите”, попита той.
В отговор здравният министър обясни, че в мотивите към АГ стандарта са залегнали научно обосновани и аргументирани за приемането у нас граници за разликата между раждане и аборт, а именно 25-та гестационна седмица и тегло, по-голямо или равно на 700 грама. Тази граница е приета в стандартите на повечето страни от Европа, посочи той. „Представената дефиниция за потенциално жизнеспособен плод е подкрепена от научните дружества по двете специалности”, допълни здравният министър.
Глупости. виновно неизпълнение на професионалните им задължения На Запад тази застраховка пази преди всичко лекаря от винаги възможните странични ефекти, усложнения, влошаване на здравето в хода на лечението и други събития довели до увреждане или смърт на пациента и последвали претенции в съда. Когато уврежданията са поради немарливо изпълнение на професионалните дейности или пропуски в стандартите за медицинска практика има съдебно преследване и там тази застраховка трудно ще помогне. Друг е въпросът ,че при заплати 800-1000 лева, огромна претовареност с прегледи ,произволен като продължителност и ненормиран работен ден е особено нагло да искаш същата отговорност като от лекар взимащ 12 000 паунда месечна заплата. А това комунистическата паплач не иска да знае и се прави ,че не може да проумее. В Германия не се допуска лекарят да има повече от 35 часа работа седмично. Ако има дежурства то пак трябва да се компенсират за месеца до 140 работни часа месечно. А тук в комунистическата кочина лекарят преглежда по 30-40 души на кабинет в пиковите за грип месеци съответно е значително преуморен, междувременно постоянно контактен и заразяван с какви ли не вирусни инфекции (само противогрипната имунизация не го пази от всичко) , отвън му се подвиква от селяндурите да бърза , претенции, повишаване на тон, системен дистрес от лавината бюрократични простотии наложено от идиотите управляващи системата, не коментирам и личните и семейни проблеми които може да има всеки от медиците в такава ненормална среда на работа ,липса на почивка и тоталната липса на перспектива за професията свързана с отсъствието на каквито и да е европейски промени в здравеопазването тук. На този фон е цяло чудо ,че лекарската гилдия тук се справя с минимално допускани грешки. Съмнявам се че германски лекари въпреки дисциплината и стоицизма на тази нация ще стоят тук да работят както българския лекар без на втория час да ритнат вратата и да кажат високо Майната ви
Сега ще натоварят лекарите да снасят и на застрахователите. Нали толкова много милиарди дават всяка година, защо да няма от тях и за застрахователите. Така няма да ги крадат лекарите. Пък и Кирчо ще делне с някой някое и друго милионче от комисионни.
И мама Злати ще са развихри още повече, ще пишат АУАН-и нейните гавази, после те щe падат в съда, после застрахователите ще се мръщят, а докторите ще плащат.