Известно облекчаване в противоепидемичните мерки обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов. Той присъства на приемането на 51 600 дози от ваксината срещу COVID-19 на Moderna в сградата на „БулБио-НЦЗПБ".
Разхлабването им е обсъдено с участието на експертите от различните сфери.
„Леко обнадеждени сме от факта, че на национално ниво броят на хоспитализираните леко започва да намалява. Надяваме се това да стане трайна тенденция“, заяви здравният министър и обясни, че в Кюстендил тя е налице от една седмица, както и в някои други областни градове. „Надяваме се да сме на най-високата точка на пика, за който говорим”, допълни още той.
„Вчера с много експерти коментирахме какво трябва да се случи занапред. Най-високо натрупване на мнения има за връщане на учениците в училище от 12 април“, посочи той. Учениците ще се върнат по график, който ще бъде изготвен заедно с образователния министър и ще залегне в заповед. Тя се очаква да бъде факт до края на деня.
От 1-ви април театрите ще работят с 30% капацитет. Моловете и големите магазини обаче остават затворени, с изключение на тези, които могат да осигурят пространства на открито, обясни министърът. За ресторантите ще важи същото - от 1-ви могат да отворят тези, които имат открити площи и градини. Същото важи и за местата за настаняване, допълни той.
Нощните заведения остават затворени. През април няма да се позволяват и масови мероприятия на закрито. Фитнес залите ще могат да работят също от 1-ви април при 30% капацитет.
Следим числата на 12-часова база два пъти на ден и на базата на това взимаме решения, подчерта за пореден път проф. Ангелов, като допълни, че мерките се отпускат отговорно и последователно.
Той отчете, че болниците са обезпечени за третата вълна на епидемията и системата се справя. „Имаме по-голяма бройка в лечебните заведения, но болниците се справят“, заяви той.
“В момента имаме повишена консумация на кислород и имаме данни, че всички лечебни заведения получават кислорода си навреме. Ако има болница в страната, която има проблем с доставките, няма да се колебая да издам заповед за спиране на износа му", категоричен бе здравният министър. Приоритетни са българските лечебни заведения, посочи той, обръщайки се към фирмите, ангажирани с доставки на кислород.
Да, натискът на системата е по-голям, но и възможността на системата да го поеме - също, заяви и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. „Отваряме това, което не крие риск“, каза той, като визира най-вече откритите части на заведенията. Затягане на мерките ще има, когато заболяоемостта продължи да расте рязко нагоре - нещо, което за момента сме преодолели и вървим към плато, допълни доц. Кунчев.
Той обясни, че към момента между 1-1,5 милиона българи имат поне частично изграден имунитет срещу коронавируса: 250 000, по думите му - вероятно и двойно повече, вече са преболедували вируса, а 450 000 са с поставени минимум по една доза ваксина срещу заболяването.
По думите му в края на април е възможно в страната да има свободен избор на ваксини.
Министър Ангелов информира, че утре се очакват още 151 000 дози от ваксините на АстраЗенека. За целия април се очакват близо общо 700 000 дози, които може да се увеличат след преговорите, които се водят за допълнителните количество на европейско ниво.
При пристигането на нови ваксини винаги първо се заделят заделят количествата, които са необходими за втора имунизация, и ако останат количества, те отиват за личните лекари, поясни още доц. Кунчев.
Това в линка е "по-здрав" като за тези в гората, които "съчки" събират. 250 000 + 450 000 = 1-1.5 милиона?! Мда, политкоректна математика. Кои са тези, които си правят такива сметки? Щабаджиите станаха мангъровци мераклии да изгорят съчките, да се изчистят пенсионните и социалните фондове.
203 загинали на ден какво са а мутрата
Лекарите във Франция с остра позиция срещу половинчатите мерки!А ние!!!!Какво отваряне!Болниците се пукат по шевовете,;ваксинацията едвам крета.....
Само да не стане така, че този опит да отблъсне гласоподавателите от урните... Тъй нареченият НОЩ страшно олеква.
Отчаян опит да спечелят гласоподаватели. Но вече е късно.
Цялата тази "игра" на затваряне и отваряне ми прилича на филм на ужасите, в който се разиграва проект за прочистване на населението от хронично болните и възрастните хора, така, че накрая да останат само напълно здравите и млади екземпляри, с цел подобряване на популацията.
Това да не е първоаприлска шега?