Изследователи от Университета в Глазгоу и Университета Queen Mary в Лондон са разработили нов биосензор, използващ терахерцови (THz) вълни, които могат да откриват рак на кожата, пише pharmatimes.com.
Резултатите от проучването на екипа са публикувани в списание Transactions on Biomedical Engineering и според оценката на експертите могат да си проправят път към по-лесното и по-ранно диагностициране на рак на кожата, както и потенциално на други видове рак и незлокачествени заболявания.
Ракът на кожата в Обединеното кралство засяга един от всеки четирима мъже и една от всеки пет жени, сочи статистиката. Заболяването има три основни разновидности – базалноклетъчен карцином, плоскоклетъчен карцином и малигнен меланом.
След като проучват потенциала на THz метаповърхностите, изследователите проектират биосензора за откриване на фини промени в свойствата на клетката, включващ малки, асиметрични резонатори върху гъвкав субстрат. Оказва се, че приборът успешно анализира комбинация от параметри, включително резонансна честота и пълна ширина на половината от максимума (FWHN), физични показатели, които имат съществено значение за определяне на ефективността на метода.
Биосензорът осигурява по-задълбочена картина на тъканта, за да позволи по-точно разграничаване между здрави и ракови клетки, както и измерване на степента на злокачественост на тъканите, сочат първите изводи на екипа.
Изследователите откриват, че биосензорът успешно диференцира нормалните кожни клетки и клетки при базоцелуларен карцином например дори при различни концентрации.
Според експерти по биомедицинско инженерство интегрирането на THz технологията за изображения в този тип гъвкав и преносим сензор за многократна употреба може да направи скрининга за рак по-бърза и по-удобна процедура за пациентите.
Тази технология може да се развие и в бъдеще да се използва за ранно откриване на различни видове рак и други незлокачествени заболявания като болестта на Алцхаймер например, смятат те. Биосензорът категорично има предимства, ако се използва в условия на ограничени ресурси поради своята преносимост и достъпност, отбелязват още те.