Петък, 07 Февруари 2025
07
февр
 

Първа за болницата ендоскопска пластика на митрална клапа в УМБАЛ „Пълмед“

Петък, 07 Февруари 2025 | 11:28:11


Екип от Отделението по кардиохирургия на УМБАЛ „Пълмед” - Пловдив, ръководено от д-р Андрей Неутов, извърши ендоскопска минимално инвазивна пластика на митрална клапа на 41-годишен пациент през 5 см разрез. Това е първата от този тип минима

Екип от Отделението по кардиохирургия на УМБАЛ „Пълмед” - Пловдив, ръководено от д-р Андрей Неутов, извърши ендоскопска минимално инвазивна пластика на митрална клапа на 41-годишен пациент през 5 см разрез. Това е първата от този тип минимално инвазивни сърдечни операции в болницата, съобщават от там. Пациентът вече е изписан за домашно лечение и се чувства отлично.

При този вид минимално инвазивна сърдечна хирургия всички етапи от операцията се извършват през много малък разрез между ребрата, който позволява манипулирането с инструменти. Кардиохирурзите виждат сърдечните структури на екран посредством камера, въведена в гръдния кош през отделен 10мм разрез.

Д-р Неутов коментира, че едно от предимствата на подобен вид операции е по-бързото възстановяване на пациента и връщане му към нормален живот и активна физическа дейност в ежедневието, избягване на редица усложнения на отворената хирургия и не на последно място – отличен козметичен ефект.

Кардиохирургът уточни, че съществуващият проблем с митралната клапа на мъжа е коригиран чрез извършване на комплексна реконструкция (пластика). Запазването на собствената клапа във всички възможни случаи винаги е от изключително значение за пациента.

Д-р Неутов обясни, че техниките, които използват анестезиолозите от отделението, позволяват ранна екстубация и значително намаляват нуждата от обезболяващи медикаменти. По неговите думи минимално инвазивната кардиохургия се определя не само от големината на разреза, а и от комплексния подход към пациента с използване на специфични хирургични, анестезиологични, реанимационни и рехабилитационни методи от приема до изписването му.

В екипа, осъществил операцията, участваха д-р Неутов, кардиохирурзите д-р Венцеслав Киров и д-р Велина Янчева, анестезиологът д-р Димитър Сотиров, завеждащ сектор „Реанимация“, медицинските сестри Яна Костова, Памела Бучакова и Десислава Тотева и перфузионистите Иван Лесов и Стефка Аджемян.

„Минимално инвазивната сърдечна хирургия е част от рутинната практика в Отделението по кардиохирургия в УМБАЛ „Пълмед“.  Ние вярваме, че в ерата на модерната медицина този начин на работа е стандарт и тази здравна услуга трябва да е широкодостъпна. Като пример бих посочил и смяната на аортна клапа, която при 100% от пациентите извършваме с минимално инвазивен достъп  –  на този етап най-често с парциална стернотомия с разрез между 6 и 10 см, без да се отваря цялата гръдна кост. Много често използваме този достъп и за протезиране на аортна клапа и възходяща аорта. Това, разбира се, е резултат от дългогодишно и целенасочено обучение, както и на ангажираността на нашия екип към предлагането на най-доброто оперативно лечение на пациентите, които ни се доверяват“,  добави завеждащият на Кардиохирургичното отделение на университетската болница.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#GLj


Всичко за коронавируса
Още новини
Къде да намерим информация какви ваксини има детето ни?
07.02.2025 16:27:51

Къде да намерим информация какви ваксини има детето ни?

Къде може да бъде намерена информация за поставените ваксини на дете? Това е въпросът на седмицат ...

Медицински сестри и акушерки да учат 3 вместо 4 години, предлагат от Съвета на ректорите
07.02.2025 15:58:11

Медицински сестри и акушерки да учат 3 вместо 4 години, предлагат от Съвета на ректорите

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на ОКС „бакалавър“ за сп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...