Осем раздела включва проектът на здравното министерство за Фармакотерапевтично ръководство по пневмолигия и фтизиатрия. Документът е достъпен на сайта на Портала за обществени консултации strategy.bg, а общественото обсъждане започва днес и ще продължи до 2 януари 2020 г.
В ръководството са застъпени темите за съвременното лечение на бронхиалната астма, правилата за Добра клинична практика при белодробен тромбоемболизъм при лица над 18-годишна възраст, при хронични гнойни болести на белия дроб (CSLD) и бронхиектазии, както и при кистична фиброза (муковисцидоза) при лица над 18-годишна възраст.
Значително място е отделено на едно от най-разпространените съвременни заболявания – хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), като са представени обстойно неговата характеристика и епидемиология. Идиопатичната белодробна фиброза е друг раздел, обособен в ръководството.
Принципите на диагностика, лечение и наблюдение на пневмониите при лица над 18-годишна възраст също са застъпени подробно. Разгледана е и темата за дихателната недостатъчност като състояние, изискващо специфични грижи и при острата, и при хроничната му форма.
Наред с лекарственото лечение, в ръководството е отделено внимание и на други аспекти на заболяванията като например подходи за овладяване на рисковите фактори, генетична предразположеност, начини на превенция, проследяване и рехабилитация.
„Очакваният резултат от приемането на Фармакотерапевтично ръководство е въвеждането на единен терапевтичен подход при предписването и прилагането на лекарствените продукти, което да гарантира оптимален ефект при лечението на пациентите с белодробни заболявания. Спазването на алгоритмите за лечение е гаранция за висок терапевтичен отговор при широкия кръг от пациенти“, се посочва в мотивите на вносителите.
Съгласуването на проекта с Експертния съвет по медицинска специалност „Пневмология и фтизиатрия" ще се извърши в периода на общественото обсъждане на проекта на нормативен акт, посочват още от здравното министерство.