Лечение за психичноболните у нас има, но не в обхвата, в който е редно да бъде. Това заяви пред Нова телевизия психиатърката от Центъра за психично здраве (ЦПЗ) – София д-р Мария Николова във връзка със случая от вчера, при който психичноболна жена наръга с нож няколко души на улицата. Тя отбеляза, че проблем с достъпа до медикаменти няма, но при психичноболните пациенти механичното пиене на лекарства не е достатъчно. „При тях е нужна подкрепа, нужно е обучение как да се справят с болестта, как да я разпознават, за да сигнализират близките си, да бъдат заведени на психиатър. Да се разбере какво се случва с този човек и от какъв вид подкрепа има нужда. За това обаче са нужни хора, а броят на специалистите, независимо дали това са лекари, психолози, медицински сестри, в психиатрията е на санитарния минимум поради много причини и основната е финансова. Малко са, нужно е непрекъснато обучение за тези кадри и една от мотивациите естествено е финансовият стимул“, коментира тя.
Д-р Николова заяви, че има нужда от повече места за настаняване в лечебните заведения както и от дневни центрове. „65 лв. са парите за всичко – за хотелската част, за храна, за ремонт на базата, за всички изследвания, които се налагат за пациента, често се налагат и компютър-томографски изследвания, които са по-скъпи“, посочи тя. В същото време за пациентите с психични заболявания е нужен по-дълъг престой от обичайния по клинични пътеки, около 40-50 дена. Всичко това изисква средства, с каквито в момента системата не разполага, подчерта психиатърката.
Леглата в болниците и центровете за психично здраве са на санитарния минимум, като най-тежко е положението в София, тъй като в столицата е събрана 1/5 или 1/4 от населението на България, коментира и управителят на ЦПЗ – София д-р Емил Грашнов.
Той обаче бе категоричен, че въвеждането на клинични пътеки в психиатрията не е изход от проблема. „Въпросът е просто на адекватно финансиране. Има хроничен недостиг на финансиране, какво ще променят пътеките? Въвеждането им започва с харчене на пари – поне двама регистратори поне на лечебно заведение, защото има Кодекс на труда и те трябва да ползват отпуски, ако се разболеят и т.н., закупуване и поддържане на софтуер. Клиничните пътеки категорично няма да сработят при нас“, заяви той.
На друго мнение обаче е директорката на държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“ д-р Цветеслава Гълъбова. „Бяха разработени две клинични пътеки, предоставени на БЛС, но за съжаление, нашата професионална организация спря този процес. Аргументът е, че клиничните пътеки са убили медицината в здравеопазването, но аз питам – като ние сме в неубитата част 25 години, защо сме на тоя хал и толкова мизерни?“, коментира тя пред БНТ.
Според нея проблемът не е в липсата на пари, а в липсата на воля за промяна на системата. „Трябва да има система за извънболнична грижа за психичноболните. Места за лечение има. Проблемът е, че пациент с психоза, след като тя бъде овладяна, той излиза навън и е оставен на себе си и близките си. И тъй като това са заболявания, които протичат през целия живот, тези близки се изтощават психически да гледат психичноболния. Това са единствените болести, при които няма съзнание за болест и критичност. Затова се спират лекарствата, затова е нужна тази подкрепяща и контролираща психичноболния човек система, за да не се стига дотам след няколко месеца да си спре лекарствата и да стане инцидент. Няма я тази система и това е много голям проблем“, категорична бе д-р Гълъбова.
Тя отбеляза и проблема с липсата на кадри, като заяви, че недостигът на психиатри е огромен и желаещи за тази професия няма.
Гълъбова е дърта комунистка от бандата на рисофилския Радев.
Важното е, че има за стадиони за ритнитопковците! Само в Пловдив наляха 64 милиона от брашняния чувал на данъкоплатците за стадиона на оня руски олигарх, който ДАНС му даде забрана да посещава България за 10 години, като заплаха на националната сигурност!