„1158 са вече болните от морбили у нас и слава Богу, нямаме починало дете. Можем да кажем обаче, че епидемията сериозно затихва. Това е свързано с летния сезон и взетите мерки“, каза в Сутрешния блок на БНТ1 проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Той допълни, че в област Бургас епидемията вече е ликвидирана. Както и в област Кюстендил и Пазарджик, където е имало по няколко десетки болни, главно деца.
„Проблемът в момента е София-град. Последните седмици имаме по 3-4 болни, които са главно деца, преди имунизационна възраст – 13 месеца, когато се ваксинират за морбили, паротит и рубеола“, заяви проф. Кантарджиев.
Той сподели, че в Израел дори се коментира въпросът дали родените след 1960 г. да не бъдат ваксинирани за морбили, тъй като тези хора са само с 1 ваксина. Последните 15-20 години ваксинацията се прави с 2 инжекции.
Експертният съвет по морбили у нас няколко пъти се е събирал още от пролетта, когато започна епидемията и през лятото. Взели са решение и са настоявали масовата имунизация да обхваща само част от мобилното население, в смисъл застрашените гурпи, които боледуват.
„Опитът ни от началото на епидемията беше много неприятен. Деца, които бяха регистрирани, че са ваксинирани, в НЦЗПБ доказахме, че нямат нито антитела за рубеола, нито за заушка, което значи, че въобще не са ваксинирани. Не бива да се допуска да се пише, че някое дете е ваксинирано, а да не му е поставена ваксина. Това е най-голямата грешка.
Втората грешка, която беше допусната, е вътреболничното разпространение на морбили и то в централни болници в София. Трудностите, които имахме, са, че се забави имунизацията на рискови контингенти. Срамно е за една държава, която претендира със система на здравеопазването, да имаме циркулиращо морбили. Ако не го ликвидираме до февруари месец, влизаме в групите на държавите, които много не се уважават и имат вътрешно разпространение на морбили“, допълни проф. Кантарджиев.