!
Неделя, 24 Ноември 2024
28
авг
5
 

Проф. Шишков: Безразборният прием на антибиотици води до тежки последици при уроинфекциите

Сряда, 28 Август 2024 | 12:55:31
5

Безразборното изписване на антибиотици води до тежки последици при лечението на уроинфекциите, алармира завеждащият Отделението по урология на „УМБАЛ-Пловдив" проф. д-р Димитър Шишков. Най-засегнати са жените, които страдат най-често от ц

Безразборното изписване на антибиотици води до тежки последици при лечението на уроинфекциите, алармира завеждащият Отделението по урология на „УМБАЛ-Пловдив" проф. д-р Димитър Шишков.

Най-засегнати са жените, които страдат най-често от цистит. Мъжете пък най-много имат проблеми с простатата. С напредването на възрастта инфекциите се лекуват по-трудно и може да се стигне до тежки последици, ако не се потърси бързо помощ от специалист.

Екипът на професора в Клиниката по урология се е сблъсквал с много тежки случаи. Наскоро е лекувана жена от Пазарджик, която загубва единия си бъбрек, след като в болница извън Пловдив ѝ разбиват конкременти.  Има немалко случаи на пациенти с пионефроза на бъбреците. За да се стигне до усложнения, при които бъбрекът се пълни и се превръща в торба с гной, причината е неправилно лечение в острата  фаза на заболяването", категоричен е проф. Шишков.

"Урината е най-добрата среда след кръвта, където виреят бактериите и се появяват резистентни щамове. Когато се назначи терапия, просто ей така и без да е уточнен причинителят на болестта, дори елементарни инфекциозни заболявания, какъвто е циститът при жените, резултатът е плачевен“, предупреждава известният уролог. Така само се удължават страданията на болните. Тяхното лечение продължава 5-6 месеца, понякога година, защото какъвто и антибиотик да се назначи, не може да бъде ефективен.

"Друга мода в лечението на уроинфекциите е изписването на антибиотици за продължителен срок, поне от половин година. Такова лечение в света няма, а се прилага дори от водещи специалисти у нас. Оптималното  при цистит е 2-3 дни, когато лекарството е правилно избрано. При по-продължителна инфекция, терапията може да продължи 7-10 дни, 15 максимум. След като няма ефект от назначените антибиотици от втория до четвъртия ден, то няма да има и на 20-я, нито на 6-я месец. Да не говорим за пораженията на черния дроб, на стомашно-чревния тракт и други органи. Това е голям проблем – като дойдат хората с такава инфекция, тяхното лечение струва страшно много, а страданията им са тежки", подчерта проф. Шишков.

Той добави, че подкрепя политиката за издаването на електронни рецепти. "Ако докторът не спазва правилата и не направи посявка, преди да изпише медикамента, ситуацията не само ще продължи по същия начин, но и ще се влоши. На мен ми се случи в чужбина да имам нужда от антибиотично лечение за зъб. Отидох в аптеката, показах си картите за член на БЛС и за член на Европейското урологично дружество и на всички останали, но ми отказаха, въпреки че съм лекар. Трябваше да бъда прегледан от специалист и да отида с рецепта", разказа интересен случай той. Според него друг голям проблем при уроинфекциите е самолечението.  

България се оказала единствената държава в Европа, където антибиотици не се изписват с електронни рецепти  и можеш да отидеш и да си ги закупиш от аптеката. Проф. Шишков е на мнение, че при  урологична  инфекция пациентът трябва най-напред да се обърне към  джипито си.  Ако личният лекар не  може да се справи,  тогава трябва да се търси специалист.

"За съжаление  имаме пациенти, лекувани по една-две години в други болници, но без резултат и после пратени при нас. Това явно е правено за усвояване на клинични пътеки. А не трябва да бъде така!", добави проф. Шишков.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
6vgr

Гост 01.09.2024 15:39:03

Този лекар не беше ли политик и бивш депутат? От коя партия? Питам, защото това е Диагноза!

До До Гост 01.09.2024 14:50:47

Така така! Има една фраза в "Кръстника". Ал Пачино пита: Колко ти.....

До Гост 31.08.2024 02:24:57

Кои доктори са обучени адекватно?Тези, дето наблъскаха народа с двойни и тройни дози антибиотици, току преди четири години при епидемия от ...вирус.Тези, дето и сега бичат хинолони за щяло и не щяло, при положение, че ЕМА предупреди официално употрбата им да се ограничи максимално?Я, стига глупости!Да си погледнат собствените грешки и да се замислят, когато им ги показва ТЕХЕН адекватен колега!

Гост 30.08.2024 10:42:07

Това за "единствената държава в Европа" е невярно.

Гост 29.08.2024 19:44:20

Докторе, не преигравай! Причината е във аптекарите! Докторите са обучени адекватно!


Всичко за коронавируса
Още новини
Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
23.11.2024 12:58:21

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина

В Полша телемедицината и телемедицинските решения са изцяло поети от държавата. Това означава, че ...

730 медици са намерили смъртта си във военни конфликти в света от началото на тази година
23.11.2024 11:18:43

730 медици са намерили смъртта си във военни конфликти в света от началото на тази година

От 1 януари до 18 ноември 2024 г., в света са регистрирани общо 1246 атаки срещу медицински струк ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...