В последните три месеца има отчетливо повече трансплантации, отколкото в началото на годината. Това е една активност, която се дължи на действията на всички структури, които се занимават с този процес – нефролози, уролози, имунолози, включително и агенцията, която е отговорна за трансплантациите в България. Това каза проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация в УМБАЛ „Александровска“, в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
„В последните три месеца почти всяка втора седмица правим трансплантации както от трупни, така и от живи донори. Ако тази тенденция се запази, имаме много голямо основание за оптимизъм“, допълни той.
Проф. Паскалев съобщи, че в Клиниката вече са фокусирани върху кръстосаното донорство. „Има живи двойки – донор и реципиент, при които поради несъответствие на кръвните групи не може да се осъществи трансплантация. От няколко месеца събираме такива двойки и ги съчетаваме. Ние разменяме донорите на база кръвната група, за да може да се осъществи трансплантацията. Трябва да имаме много по-голям брой двойки, за да имаме по-голям шанс да намерим съвместимите. Имаме такъв регистър на ниво клиника и ИАМН. Не са обаче толкова чести тези случаи на живо донорство. За да се случи да намерим точните двойки донор и реципиент, не трябва да са 4, а поне 40 души“, каза той.
„На всички, които имат несъвместимост по кръвна група, им казваме да не губят надежда, защото може да се появи друга двойка и трансплантацията да бъде извършена“, допълни нефрологът.
Целия епизод на подкаста може да чуете тук.
Дърт педал
От общата кака Вана е директор.