!
Петък, 15 Ноември 2024
15
ноем
 

Проф. Оскар: Личните лекари и педиатрите максимално рано да насочват децата за консултация с офталмолог

Усилията ни са да няма деца в училищна възраст, които не са консултирани рано от очен специалист, допълни той

Петък, 15 Ноември 2024 | 11:19:11


„Все повече деца, не само в България, но и в световен мащаб, имат нарушения в зрението. Затова е важно общопрактикуващите лекари и педиатрите максимално рано да насочват децата за консултация с офталмолог“. Това каза пред Радио София проф.

„Все повече деца, не само в България, но и в световен мащаб, имат нарушения в зрението. Затова е важно общопрактикуващите лекари и педиатрите максимално рано да насочват децата за консултация с офталмолог“. Това каза пред Радио София проф. д-р Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ „Александровска“ и председател на Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО).

Темата за доброто сътрудничество между лекарите от първичната помощ и офталмолозите ще бъде във фокуса на дискусиите на откриващия се утре в столицата национален симпозиум по детска офталмология, организирано то БДДОНФ с подкрепата на БЛС.

„Целта на усилията ни е да няма деца в училищна възраст, които да не са консултирани от ранна възраст с офталмолог“, подчерта проф. Оскар.  

По думите му, промените в детското очно зрение са пряко отражение на съвременния начин на живот на децата, а родителите трябва да са особено внимателни, когато забележат някакви симптоми като често мигане, когато детето гледа от прекалено близо, търка си очите или ги криви.

„Това са алармиращи симптоми, които изискват своевременна намеса и консултация с очен специалист“, посочи проф. Оскар.

Той препоръчва децата до 7-годишна възраст да не използват мобилни дигитални устройства и да се търси баланс по отношение на времето, което те прекарват пред екрана, защото все пак няма как да бъдат изолирани от света.

„След 7-годишна възраст настъпва процес на миопизация, а повече от 10 минути употреба на мобилно устройство създава предпоставки за развитие на зрителни проблеми – късогледство, страбизъм. Трябва да се внимава и да не се забравя, че дигиталните устройства влияят както на зрителната система, така и на нервно-психичното развитие на децата. При тийнейджърите може да се появи раздразнителност, тревожна симптоматика“, посочи офталмологът.

Той припомни, че зрителните проблеми при децата не са рядкост, например мързеливото око засяга до 5% от децата в общата популация, а страбизмът и късогледството също засягат голяма част от децата.

Проф. Оскар призова още да не се забравя, че има заболявания, които крият сериозен риск както за загуба на зрението, така и за живота на децата и даде пример с ретинобластома, при който ранната диагноза е от решаващо значение. Той обясни, че България има изградено много добро сътрудничество с Университетската очна клиника в Лозана, която е водеща в тази област и приема наши деца с ретинобластома за лечение.

По думите му, в момента се работи в посока да бъде продължена скрининговата програма, през която през миналата година офталмолози прегледаха всички първокласници от общинските училища в София. Активно се работи и за обхващане на децата в неравностойно положение, като благотворителни организации провеждат очни прегледи за тях. 

Водещият наш офталмолог съобщи и че предстои още едно интересно научно събитие през декември – форум по проблемите на трансплантацията на роговица, който се организира съвместно с Академия „Офталмология“ и ИАМН. Гост ще бъде световноизвестният учен от Израел проф. Меркович, който ще представи опита си от лечение на над 300 пациенти с имплантиране на изкуствена роговица. Ще бъдат дискутирани и случаи на български пациенти, които имат показания за този вид лечение.    



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Zs%t


Всичко за коронавируса
Още новини
РЦТХ ще събират обратно от болниците неизползваната кръв
15.11.2024 14:56:06

РЦТХ ще събират обратно от болниците неизползваната кръв

Събиране на върнати от областни многопрофилни болници за активно лечение с отделения по трансфузи ...

Как да се включите в здравната система на България, ако сте били осигурявани в чужбина?
15.11.2024 14:15:31

Как да се включите в здравната система на България, ако сте били осигурявани в чужбина?

Работили сте в чужбина, където здравно сте се осигурявали. Прибирате се окончателно в България. З ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...