!
Събота, 19 Април 2025
10
апр
2
 

Проф. Оскар: Вече разполагаме с надеждно средство за лечение на диабетна ретинопатия

Четвъртък, 10 Април 2025 | 17:04:14 Надежда Ненова
2

Стареенето е най-сериозният рисков фактор за намаление на зрението. Най-честите заболявания, които са причина за намалено зрение, са катаракта, глаукома, дегенерация на макулата, диабетна ретинопатия, сърдечно-съдови усложнения. Това каза в презентация

Стареенето е най-сериозният рисков фактор за намаление на зрението. Най-честите заболявания, които са причина за намалено зрение, са катаракта, глаукома, дегенерация на макулата, диабетна ретинопатия, сърдечно-съдови усложнения. Това каза в презентацията си проф. Александър Оскар, началник на Клиниката по очни болести в УМБАЛ „Александровска“ и ръководител на Катедрата по офталмология в МУ-София, по време на конференцията Longevity Forum: Unlocking Business and Personal Potential in the Age of Healthy Aging, организирана от „Капитал“, който се проведе днес. Zdrave.net е генерален медиен партньор на форума.

Той съобщи, че по данни на СЗО, най-честите причини за намалено зрение при възрастните са катаракта (47,9%), глаукома (12,3%), дегенерация на макулата (8,7%), диабетна ретинопатия (4,8%) и съдови оклузии на ретината.

Катарактата е отговорна за 51% от световната слепота, което засяга около 20 милиона души. Тя води до помътняване на нормално прозрачната леща на окото, до намалено зрение с бавна и безболезнена прогресия и обикновено засяга и двете очи. Рисковите фактори са UV лъчение, захарен диабет, травма, високо късогледство, хронично възпаление и др. Лечението е само оперативно и трябва да се предприеме веднага щом състоянието започне да влияе върху качеството на живота на пациента.

Глаукомата може да доведе до пълна слепота и изисква непрекъснато лечение и проследяване. Увреда на зрителния нерв под въздействие на повишено вътреочно налягане. В началото симптоми липсват. На по-късен етап се появяват нарушения в периферното зрително поле, а след това и в централното. Близо половината пациенти с глаукома у нас не знаят за заболяването си, а при голяма част от диагностицираните се прилага терапия с капки срещу глаукома, която не е необходима, отбеляза проф. Оскар.

Днес 80 млн. души по света са засегнати от глаукома, а през 2040г. се очаква броят им да нарасне до 111 млн.

Макулната дегенерация има суха и влажна форма на протичане. През последните години навлязоха надеждни лекарства за овладяване на влажната форма и пациентите се лекуват успешно, стига да са започнали навреме, каза още проф. Оскар.

Близо 11% са хората с диабет и предиабетни състояния в България. Смята се, че 1/3 от диабетиците имат диабетна ретинопатия, а при 1/3 от тези пациенти заболяването е в тежка форма. Затова и редовните скринингови програми и прегледи са много важни, отбеляза проф. Оскар. Вече разполагаме с надеждно средство за лечение на диабетна ретинопатия – чрез интравитреална апликация на медикаменти.

Синдромът на компютърно зрение се проявава с изразена сухота в очите, парене, замъглено зрение и се наблюдава все по-често, включително и при деца. Това е проблем, който трябва да адресираме като лекари, за да се преборим с прекомерната употреба на мобилни устройства сред подрастващите, каза проф. Оскар.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
XR$p

❤️ 11.04.2025 12:31:41

Вечна памет и поклон пред Героите на Украйна! ❤️ Клавдiя Ситник - военен медик 93 ОМБР - загинала в боевете в Луганска област при доставяне на лекарства за тежко ранени бойци.

Гост 10.04.2025 20:53:48

Измислени професори...!


Всичко за коронавируса
Още новини
Поредна чернодробна трансплантация извършиха във ВМА
19.04.2025 09:25:05

Поредна чернодробна трансплантация извършиха във ВМА

На 18.04.2025 г. (петък) специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) извършиха поредна чернодр ...

Нова трансплантация в УМБАЛ „Александровска“: майка дари бъбрек на дъщеря си
18.04.2025 10:28:38

Нова трансплантация в УМБАЛ „Александровска“: майка дари бъбрек на дъщеря си

На Велика сряда екипът на проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на УМБАЛ „Александро ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...