„Едното лекарство е подадено за регистрация, а другото е в т.нар. rolling review, т.е. данните все още се разглеждат. Така или иначе е хубаво, че се взимат мерки превантивно. Това са първите лекарства, които са специфично разработени за COVID-19 и могат да се пият през устата при леко болен пациент”. Това каза още пред Нова телевизия председателят на Българското научно дружество по фармация проф. Георги Момеков по повод информацията, че България е договорила и е готова да внесе новите две специално разработени за борба с коронавирус препарати, разработени от Pfizer и Merck. От двете лекарства ще получим общо 50 000 опаковки.
Според проф. Момеков клиничните проучвания на двете лекарства са били направени добре. „Причината е, че те се правиха в един не толкова турболентен период. С „Ремдесивир” част от хората попадаха в терапия в 9-10 ден, което е безкрайно късно за противовирусна терапия. А тук самите проучвания бяха направени така, че да се стартират от 3 до 5 ден от първите симптоми”, посочи Момеков и допълни, че в момента българските пациенти имат достъп и до моноклоналните антитела.
„За да влязат в терапевтичен протокол, трябва да има разрешение от ЕМА, което още не е станало. Трябва да защитим най-рисковите случаи, които заради придружаващите си заболявания са застрашени от тежък COVID“, допълни той.
„Цените все още не са листнати, за да ги четем, но по индиректни данни те ще бъдат много скъпи. Около няколкостотин лева може би. Те ще бъдат осигурени за хората, при които ще бъдат най-полезни. При тази болест е много важно в каква фаза и на кого даваш терапия. Масовото даване на кортикостероиди у нас на амбулаторни пациенти е безумно, защото всички проучвания показват, че кортикостериодите намаляват смъртността при хоспитализираните, които имат нужда от кислород”, каза проф. Момеков.
Той беше категоричен, че на този етап ваксинацията срещу COVID-19 е безалтернативна. „Има страхотни лекарства срещу хепатит С. Това означава ли, че бихме се съгласили да ни преливат кръв без никаква проверка, директно от донора? Има терапии, които превръщат ХИВ в хронично заболяване и можеш да си живееш с него по-дълго, отколкото с диабет, но трябва ли да се разболяваме от тази болест? Това, че има лекарства срещу COVID е супер, това ще намали броя на хоспитализациите, но ваксинацията няма алтернатива“, уточни проф. Момеков.