„В България от 7 милиона население има около 500 000 диабетици и за съжаление повече от половината от тях изобщо не знаят, че имат захарен диабет. При 30-40% от хората с диабет има засягане на бъбреците. Това усложнение протича в много от случаите безсимптомно и може да се стигне до сериозни увреждания, без пациентът да разбере. Затова поддържаме такива кампании. Нужните изследвания са включени в профилактичните кампании, плащани от НЗОК.“
Това каза пред БНР началник Клиниката по нефрология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ проф. Атанас Кундурджиев по повод провежданите в болницата онлайн консултации за диабетно болни, които могат да проверят доколко са увредени бъбреците им. Кампанията продължава до утре включително.
„В основната си част пациентите са хронично болни и сега една част от тях са се влошили. Има пациенти с недиагностицирани тумори на бъбреците. Много пъти усложненията настъпват без оплаквания, затова призоваваме хората с бъбречни заболявания, които дълго време не са проследявали състоянието си заради пандемията, да се прегледат. Това е една тиха епидемия“, каза още проф. Кундурджиев.
По отношение на COVID-19 той заяви, че са имали случаи на пряко засягане на бъбреците под формата на гломерулни увреждания, включително и при млади хора, при които заболяването е протекло с тежко влошаване на бъбречната функция. „Има и антигенна връзка между структурата на бъбреците и структурата на белия дроб, който пък е най-засегнатият орган от вируса. Вероятно някои от усложненията настъпват по тази линия, макар че науката все още няма точен отговор“, допълни проф. Кундурджиев.
Той коментира и ваксинацията срещу коронавируса при пациенти с автоимунни заболявания. „При тези пациенти поставянето на ваксината задължително трябва да се направи след консултация с лекуващия лекар, за да прецизира много сериозно съотношението полза-риск. Пациентите с автоимунни заболявания може да получат усложнения“, посочи проф. Кундурджиев.
Усложнения са получили и пациенти, които са преболедували COVID-19 и са имали изграден имунитет, но са решили да се ваксинират. „Те са единици, но преболедувалите може би имат дълготраен имунитет и е добре да си направят консултация преди да решат да се ваксинират. Някои го бяха направили заради тези прословути сертификати, за да могат да пътуват в чужбина. Трябва и ние, лекарите, да разясняваме възможните рискове, да се опираме на науката, защото не е много научно да се твърди, че след като прекараш COVID инфекцията, имунитетът за 6 месеца отслабва и трябва отново ваксинация“, изтъкна нефрологът.
„Може би става някакво пренапрягане на имунната система. Това са все още недобре проучени механизми. Не е добре да се дават общо съвети и за по-голяма сигурност. За съжаление това става и по световни медии, в целия свят става така. Мисля, че е крайно време да започнем да правим трезви анализи, а тази медицинска политическа коректност да престане“, коментира проф. Кундурджиев.
Едно честно и почтенно, професионално мнение! Чест и почитания!
Blagodarim Vi profesore za chestnostta.
Д-р Кундурджиев за мен е ерудиран лекар, който знае какво говори! Той е отговорен както за думите и делата си, така и към пациентите си!
Не бой се не ме спират такива изцепки, а трезвия ми ум и информираността ми и то не от бг източници. Който е с автоимунно заболяване и иска да си играе на руска рулетка нека си се ваксинира. Дори в наредбата за имунзациите в България си го пише кога са противопоказни ваксинациите. На сега нали сме накупили 13 милиона ваксини трябва да ги сложим на някого...
Не мисля, че трябва да ги сложим на някого. Можем да ги продадем или да ги подарим. Търсенето в света е огромно.
Точно такива изцепки спъват ефективно ваксинационната кампания.
Защо изцепки, добре е да има алтернативно мнение
Този плужък пак ли изпълзя... Точно този да не говори за трезви анализи..