!
Петък, 25 Април 2025
25
апр
1
 

Проф. Кантарджиев: Няма нищо страшно в ръста на случаите на лаймска болест

Петък, 25 Април 2025 | 10:24:08
1

Към момента случаите на лаймска болест у нас са повече от тези за същия период на миналата година, но в това няма нищо страшно и ситуацията е нормална. Това коментира пред bTV епидемиологът и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни б

Към момента случаите на лаймска болест у нас са повече от тези за същия период на миналата година, но в това няма нищо страшно и ситуацията е нормална. Това коментира пред bTV епидемиологът и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Той допълни, че трябва да се окосят тревните площи, да се изчака период без валежи и да се напръска срещу кърлежи.

Освен лаймска болест паякообразните животни са преносители и на други болести.

„Преди 30 години имахме бум на туларемия в нашата страна. Слава Богу, че тогава бяхме подготвени и реагирахме. Иначе кърлежите, които са в нашите паркове, междублокови пространства и най-близко до децата ни, разпространяват ерлихиоза, анаплазмоза и лаймска борелиоза“, каза проф. Кантарджиев.

И уточни, че лаймската болест е спирохетна инфекция, която оставя следи върху имунната система на заразения за цял живот: „Цял живот един човек, който е излекуван от лаймска болест и няма бактериите в себе си, ще има положителен имунен отговор, което много сериозно се експлоатира от някои – тези, заинтересованите да има много лаймска болест“.

В САЩ при 100 души, ухапани от кърлеж, един има лаймска болест. В Западна Европа това е един на 200 ухапани, а у нас картината се преекспонира, заяви проф. Кантарджиев.

„Трябва да се знаят 5-6 неща. Първо, избягвайте треви – знайте, че когато е топло и дъждовно, кърлежите много лесно достигат до нас. Те усещат човек като диша и те усещат от 20 метра. Ние защо не ги усещаме – лекарите се шегуваме, че кърлежите са най-добрите анестезиолози – имат такива вещества в слюнката си, че въобще не усещаш убождането. Второ – след излизане в парка преглеждайте децата и себе си, и трето – не оставяйте кърлежа да стои по тялото ви“, посъветва той.

Ако кърлежът се махне до 12 часа откакто е на кожата ни, рискът да ни зарази е много нисък, обясни епидемиологът.

Проф. Кантарджиев информира, че сигурната диагноза на лаймската болест е зачервяването на кожата. Това може да се случи до две седмици от ухапването. „Ако се даде правилният антибиотик за курс, не по-дълъг от 10 дни, минава и го няма микробът“, уточни специалистът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#EQr

Запознат 25.04.2025 10:38:40

Да попитам кагебистоидите: - Колко от родителите са избрали избираемия предмет „Религия“ до този момент? Тези данни показват истинската картина на родителските предпочитания много по-добре от всякакви набързо проведени допитвания с неясно формулирани въпроси. - Децата, които не са православни, не са кръстени, не познават идеята за Бог и семействата им не желаят на 6-7 години да я познават, какво ще прави МОН с тях? - Ние сме в челото по аборти на тийнейджъри, на деца злоупотребяващи с алкохол, упойващи вещества и тютюнопушене, по какъв начин религията ще се справи с това? Моля да поясните с ясни мотиви и нагледни примери? - Защо налагаме религията в една светска държава, където по Конституция има свобода на вероученията (напомнете, че в етиката също е заложено православието)? - Защо религия, а не психология, където възпитанието в ценностите и добродетелите са научно обосновани, а не митологизирани? - Какво ще се преподава за предбрачния секс, защото в Стария завет заръката е извършващите го да бъдат убивани с камъни? - За сметка на кой предмет ще се добави още един час към програмата, при положение, че всички знаем за каква натовареност от брой часове говорим? - МОН защо не обяснят ясно границата между преподаване, проповядване и пропаганда? - Как ще бъде гарантирана подготовката на преподавателите по религиозно образование – какви академични, педагогически и етични изисквания ще бъдат прилагани, както и тяхната компетентност? - Как ще бъде гарантирана безпристрастността на преподавателите, така че да не влияят с лични религиозни убеждения върху учениците?


Всичко за коронавируса
Още новини
Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология
25.04.2025 17:25:48

Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология

От днес влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология. В ...

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години
25.04.2025 17:18:15

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...