COVID-19 нанесе много големи щети на пациентите със сърдечносъдови заболявания. Това каза проф. д-р Асен Гудев, началник на Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, за сайта „+мен“.
По думите му това са пациентите с най-висок риск от тежко протичане на болестта поради наличие на исхемична болест на сърцето, сърдечна недостатъчност (която често е съчетана и с намалена функция на бъбреците, анемия, нисък кислород), и една COVID-19 инфекция води до изключително тежко протичане, заедно с висок риск от летален изход.
„Най-доброто нещо, което можем да направим за нашите пациенти, е да ги мотивираме да се ваксинират, за да избегнат подобен сценарий. Дори и да се разболеят, ако са ваксинирани, протичането е доста по-леко и вероятността от настъпване на тежки усложнения намалява значително. Още преди COVID-19 имахме убедителни данни и винаги сме препоръчвали на нашите пациенти да се ваксинират против грип. Това беше изключително успешно, с много голям ефект“, каза проф. Гудев и подчерта, че има сериозни научни публикации, че дори обикновената антигрипна ваксина намалява риска от инфаркт, от летален изход.
„А имайте предвид, че антигрипните ваксини са много по-неефективни в сравнение с иРНК ваксините срещу COVID-19. Така че просто е неразумно ние да губим предимствата на модерната медицина“, каза той.
„Още веднъж призовавам пациентите с хронични сърдечни заболявания, които са изключително висок процент в българската популация (исхемична болест на сърцето, артериална хипертония, сърдечна недостатъчност, клапни заболявания, кардиомиопатии), моля ви, ваксинирайте се! Това е най-сигурният начин да предотвратим тежко протичане на COVID-19, да си спестите влизане в болница и престой в интензивно отделение“, допълни проф. Гудев.
Пуяк
от по-глупавите