Аптеките няма да сканират хартиени рецепти, ако се върне възможността за изписване на антибиотици и на хартия. Сканирането на един документ и превръщането му в електронен не е дигитализация, защото по този начин не се попълва базата данни в НЗИС. Това заяви зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов пред БНТ.
По думите му има доста сериозни мотиви за връщане на хартиените рецепти за антибиотици и това е предложението на Българския лекарски съюз.
„Но също така е важно да се каже, че те не приемат този вариант за антидиабетните лекарства и инсулинrте“, уточни проф. Гетов.
По думите му аргументите за връщането на е-рецептата за антибиотици за определен период – до 1 март 2024 г., са няколко – особеностите на сезона и очакването на грипа, невъзможността на някои лекари да издават е-рецепти – работещите в „Спешна помощ“ и тези, които дават съботно-неделни дежурства например.
Проф. Гетов бе категоричен, че благодарение на комплекса от мерки, предприети в последно време, значително е намалял недостигът на лекарствата за хора с диабет, а през вчерашния ден в МЗ е постъпил само един сигнал за липса на лекарство срещу диабет. Настоящата заповед на министъра за ограничаване на износа на тези продукти е с със срок до 31 декември, а в нея са включени и гранулните форми сиропи с антибиотици за деца, припомни той.
Зам.-министърът бе категоричен, че проблемът с недостига на лекарства до голяма степен е овладян.
Той засегна и темата за промените в ЗЛПХМ, като подчерта, че процесът е достигнал до нотификация и по тази причина се очаква в близките месеци да получим становището на ЕК, след което промените ще влязат за обсъждане в българския парламент.
Проф. Гетов бе категоричен, че по време на целия процес по въвеждането на е-рецептите Министерството на здравеопазването е било отворено за конструктивни разговори и диалог, но не приема да бъде буфер между съсловните организации.
Проф. Гетов допълни, че днес в министерството предстои финално обсъждане на предложението на Лекарския съюз за паралелно изписване на антибиотици на хартия и дигитално, а окончателното решение се очаква на среща с премиера в петък.
Той припомни още, че амбицията на правителството е през следващата година всички лекарства по лекарско предписание да преминат на е-рецепти.
Ооо, откриха топлата вода! А къде беше предварително да помислите, да обсъдите, оценка на риска някаква, да чуете пациенти и съсловия??? Кой ще отговаря за хаоса и проблемите, които създадохте? Не може да се подиграеш с цяла нация и после - упс, май не става!
Дайте ПРАВО НА ИЗБОР за лекари и пациенти! Както при гласуване има и двете опции - с хартия или машинно - така да бъде и с рецептите! Електронните вестници се развиват бързо, но нали на никой не му минава през ума да ЗАБРАНИ хартиените вестници?
Надявам се и Хинков и Околийски и Гетов много скоро да бъдат отстранени. И тримата не са за тези постове. И тримата са книжни хора и никога не са виждали пациент, а за изписване на рецепта да не говорим.
Абсолютно. Но практиката показва, че в МЗ е НАЦИОНАЛЕН център на селекциониране и назначения на ниско-интелигентни типове с мислене от 1952 година. А и имат неистова непоносимост към истински европейски реформи в сектора.
След март без тебе!
Никога само е-рецепти!
Фармакоикономиката е много далеч от реалната медицина, г-н Гетов!
Защо трябваше това недомислие! Реномето ви силно пострада!
След 1 март пиша преорален антибиотик и кортикостероиден крем. Трябва ли да върша двойна работа, изписвайки ги на две рецепти?? На електронна - антибиотика, а на хартиена - крема? Откъде накъде?? Нали УЖ всичко се правело за "улеснение? Никкаво улеснение не е това! Хартиената рецепта трябва да си остане паралелно с електронната! Нека пациентът и лекарят имат избор каква да изпишат! Тогава ще видите истината в очите! А тя е, че 90% ще изберат хартиената рецепта!
Ми затова за улеснение пиши всичко на електронната!
Много по-лесно и по-бързо е на хартиените.
Оставка!!!