„Когато заболеваемостта падне под 20 души на 100 000 човека, ситуацията ще изглежда добре. Тогава е важно да не „изтървем шарана”, защото ще трябва да го ловим пак. Шампанското трябва да изчака, защото все още не е време за празнуване”. Това заяви пред Нова телевизия математикът от БАН проф. Николай Витанов.
Математикът обясни, че миналата година сме били в ситуация, в която сме изпуснали положението и случаите на заразени с COVID отново са обърнали посоката си. Той добави, че резултатите не зависят от топлото време.
„Всичко зависи от нас. Важно е какво ще направим, когато случаите достигнат най-ниските си нива. Миналата година нямахме никаква защита, сега вече има доста ваксинирани хора и можем да не дестабилизираме този благоприятен вариант”, добави проф. Витанов.
Днес базовото репродуктивно число е 0,603, отбеляза математикът. „Пандемията се свива, броят на активните случаи намалява. Ситуацията е много добра, аз следя 30 показатели. Ако тръгне да става нещо, ще минат две-три седмици, преди да се промени“, каза още проф. Витанов.
Той коментира и темпа на ваксинация у нас. „Днес ваксинираните са около 16 хиляди. Сметката е проста. Ако трябва да ваксинираме още 2,5 млн. души, това са 5 млн. дози. Ако слагаме по 20 хиляди дневно, това са 250 дни. Става дума за февруари месец 2022 г. Сценарият да се постигне колективният имунитет през юли-август беше при темп на ваксинация от 38 000 души дневно. Този сценарий беше дестабилизиран”, поясни проф. Витанов, но уточни, че сценарият с ваксинацията винаги може да се промени.
Чобанов забравя, че ваксинираните през декември след месец-два няма да имат имунитет. А останалите ваксинирани, на есен ще се "нулират" и те.