Петък, 27 Декември 2024
06
юли
 

Проф. Балтов: Тенденцията сега е да се заразяват повече млади хора

Апелът ни да се пазим не е спрял, категоричен е директорът на спешната болница

Понеделник, 06 Юли 2020 | 10:55:43


В момента се наблюдава тенденция все повече млади хора да се заразяват с COVID-19. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ изпълнителният директор на УМБАЛСМ  "Н.И.Пирогов" проф. Асен Балтов. По думите му причината е в разхлабването на мерките и отваря

В момента се наблюдава тенденция все повече млади хора да се заразяват с COVID-19. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ изпълнителният директор на УМБАЛСМ  "Н.И.Пирогов" проф. Асен Балтов. По думите му причината е в разхлабването на мерките и отварянето на барове и дискотеки. Той подкрепи решението на премиера да не се връщат по-строгите забрани.

"Възрастните хора спазват мерките, но младите не. Те се юрнаха навсякъде, смятат, че са по-недосегаеми. А много млади карат тежко вируса. При физически натоварвания, когато си заразен, вирусът попада много бързо в белите дробове. Затова е опасно, когато сте на дискотека, във фитнес, дори в сауна и дишането е по-учестено. Заразяването става от околната среда, от хората на близо. Видяхте какво се случи във Велико Търново, когато абитуриентите отидоха на дискотека", обясни проф. Балтов. Той изтъкна, че СПА туризмът не бива да се забранява, но трябва да избягваме ползването на сауна.

"В един басейн на открито, със слънчева светлина и добра обстановка, няма никакъв проблем. Но не ползвайте сауна", посъветва специалистът.

Според проф. Балтов в момента в "Пирогов" отчитат втори пик, като само за 20 дни през спешната болница са преминали 45 пациенти.

"Нямаме обаче усещане, че пациентите, които постъпват, са свързани с футболната среща. Но заразяването и клиничните промени може да са между 10-14 дни. Може би, това, че стадионите са на открито, не е довело да такива зарази", каза той. Според проф. Балтов в началото хората са спазвали мерките, защото първата вълна е била много неясна.

Директорът на спешната болница обясни, че на ден там се правят средно по около 150, като всеки един от тях струва по около 15 лева. Те са безплатни за пациентите и се правят още при постъпване.

 "Трябва да се правят такива тестове, защото са като защитна стена за нас. Когато има нарастване на пациентите с коронавирус, намалява пък плановият прием. Придружителите обаче плащат теста, в противен случай не можем да ги допуснем. Причината е, че много пъти сме имали случаи първоначално пациентът да е с един придружител, после с друг. Сега не можем да си позволим такова нещо", коментира проф. Балтов. Затова според него е добре цената на всички пътеки да се увеличи с цената на един PCR тест, както и в лечението на болни да се включат и частните болници.

"Не знаехме какво ще се случи, здравната система още не бе подготвена. Всички се страхуваха. Видяхте какъв натиск върху здравеопазването има в други страни, като Италия и Испания. Очакваме по-лош сценарий и апелът ни да се пазим не е спрял. Имаме готовност след няколко месеца да поемаме по 50 случая дневно, както беше в началото", каза той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%EbY


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...