Сряда, 15 Януари 2025
12
септ
2
 

Проф. Аргирова: И момчетата трябва да бъдат включени в програмата срещу HPV (Допълнена)

30% ръст на ваксинираните момичета има до август 2024 г. в сравнение с 2023 г.

Четвъртък, 12 Септември 2024 | 13:21:48 Надежда Ненова
2

Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, която се подновява на всеки четири години, трябва да има ново име в следващия програмен период и да е Национална програма за първична профилактика на HPV-свързаните заболявания.

Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, която се подновява на всеки четири години, трябва да има ново име в следващия програмен период и да е Национална програма за първична профилактика на HPV-свързаните заболявания. Това каза вирусологът проф. Радка Аргирова по време на пресконференцията, с която ще се даде старт на мащабна национална кампания „Вие сте герой за Вашето дете, днес и завинаги!“ в  подкрепа на повишаване на информираността на родителите относно HPV свързаните заболявания и ваксинационното покритие.

Според проф. Аргирова единствено това е начинът, по който могат да бъдат профилактирани заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус, не само при жените, но и при мъжете. „Броят на случаите на рак на пениса се увеличава. Най-страшно е, че засяга основно млади хора“, каза тя и съобщи, че последният й случай е бил на 17-годишен младеж.

„При вирус, предаван изключително по полов път, няма как да се работи само с жените, но не и с мъжете и да имаш успех. Мъжете също трябва да бъдат предпазени“, каза тя.

От Коалиция HPV настояват още ваксинирането срещу човешки папилома вирус да бъде напълно безплатно и за момчета, и за момичета от 10 до 14-годишна възраст. В процеса на ваксинирането пък да бъдат включени не само общопрактикуващите лекари, но и други медицински специалисти като педиатри в доболничната помощ и специалисти от РЗИ.

„В България само общопрактикуващите лекари се занимават с ваксинопрофилактика, с превенция на заболявания. Специално ваксината срещу HPV би могла да предпази в бъдеще днешните деца от развитието на тежки ракови заболявания, от инвалидизация, от загуба на детеродните способности, а понякога и от летален изход. Статистиката показва, че 8 от 10 жени ще срещнат през живота си човешкия папилома вирус. Затова ние, общопрактикуващите лекари, се опитваме да обясняваме на родителите колко е важно да защитим децата им и да поставим тази ваксина. Надяваме се и лекари от други специалности да се включат в процеса на разясняване защо е нужна ваксинацията срещу HPV, за да увеличим все още много ниското ваксинално покритие в България“, призова и семейният лекар и член на УС на БЛС д-р Гергана Николова. 

Националната информационна кампания „Вие сте герой за Вашето дете, днес и завинаги!“ ще продължи  в социалните мрежи,  с билбордове в страната, реклама в Метрото, информационни материали за родители, както и с образователен радио клип с гласа на Мария Илиева. През юли 2024 г. стартира информационният сайт www.stophpv.bg, който предоставя надеждна и обширна информация за HPV, свързаните с вируса заболявания и възможностите за превенция. Сайтът е насочен към широката общественост, като предлага полезни ресурси както за хората, които искат да се предпазят, така и за родителите, които се интересуват от това как да защитят своите деца.

Целта на кампанията е да напомни  на родителите на момичета между 10-14 ненавършени години, че те са тези, на които децата им разчитат да направят правилния и навременен избор, като ги предпазят от няколко вида ракови заболявания чрез ваксинация срещу HPV.

„В днешно време най-засегнатата възрастова група от рак на маточната шийка са момичета и жени от 15 до 45 години – най-активните жени във фертилна възраст.  Това са нечии дъщери, майки, съпруги. А медицината не е напреднала много в лечението на авансирал рак на маточната шийка, с какъвто непрекъснато се сблъсквам. Недоумявам защо хората не се ваксинират и не отделят 15 минути годишно за един профилактичен преглед. Данни от скорошно проучване за икономическата тежест на рака на маточната шийка по света показват, че директните разходи за заболяването са 17,68 милиона евро. А емоционалните загуби са неизмерими“, каза по време на пресконференцията д-р Иван Тонев, началник на Отделението по медицинска онкология и пневмология в КОЦ-Пловдив.

По думите на д-р Кремена Пармакова, началник отдел „Надзор на заразните болести“ към Министерство на здравеопазването от януари до август тази година има 30% ръст на обхванатите с първа доза момичета от 10 до 14 г. Ако за цялата 2023 г. са били ваксинирани 2892 момичета с първа доза ваксина срещу HPV, то за осемте месеца на 2024 г. те са 3661. Между 20 000 и 25 000 обаче са общо момиченцата във възрастовата група, които подлежат на ваксиниране, така че обхватът на ваксинираните реално продължава да е много нисък.

Проф. Стефан Ковачев, началник на Клиника по обща и онкологична гинекология – ВМА обобщи митовете за ваксинацията срещу HPV. „Мит е, че деветвалентната ваксина срещу HPV е нова и недостатъчно изпитана. Напротив, тя се прилага в света от 2015 г. и е достатъчно изпитана. С нея са ваксинирани милиони хора и продължават да се ваксинират. Мит е, че, след 14-годишна възраст няма смисъл да се ваксинираш. Всяка жена и всеки мъж може да се ваксинира през целия си живот и пак ще има полза. Добре е обаче преди това жената да си направи изследване дали е носител на инфекция с HPV и с кои генотипове на вируса. Защото ваксината не лекува, а само предпазва от инфекцията с човешки папилома вирус. Дори да си носител на един или два генотипа, е добре да се ваксинираш, защото така ще се предпазиш от останалите 8 или 7 генотипа в състава на ваксината“, каза той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
S%y4

Лекар 12.09.2024 14:36:24

Без подкрепа от държавата всяка скринингова програма е обречена на неуспех. Здравните власти трябва да се вземат по-сериозно и да включват информационни-образователнит кампании. Безспорно има регистрирани десетки активности от НПО по темата, но водеща тук е държавата.

Гост 12.09.2024 23:17:15

Просто някои НПО-та, пишман PR агенции и избрани "пациентски" организации, приближени до един бивш заместник-министър усвоиха едни пари. Нищо повече не се е случило, няма и да се случи.


Всичко за коронавируса
Още новини
И през 2025 г. възрастни хора в Северозападна България ще получават здравни услуги по домовете си
15.01.2025 15:18:45

И през 2025 г. възрастни хора в Северозападна България ще получават здравни услуги по домовете си

Правителството осигури възможност възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания в Сев ...

Правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на ЗЗО
15.01.2025 14:36:40

Правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на ЗЗО

Министерският съвет одобри на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравното ос ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...