!
Вторник, 19 Ноември 2024
19
ноем
1
 

Проф. Александрова: Само 40% от хората у нас знаят, че антибиотиците не убиват вирусите

Вторник, 19 Ноември 2024 | 16:15:54
1

„Няма нищо ново под слънцето. Ваксината затова е четиривалентна – тя включва два вируса грип А и два вируса грип Б“. Това коментира пред Bulgaria ON AIR вирусоложката от БАН проф. Радостина Александрова във връзка с четирите щама грип

„Няма нищо ново под слънцето. Ваксината затова е четиривалентна – тя включва два вируса грип А и два вируса грип Б“. Това коментира пред Bulgaria ON AIR вирусоложката от БАН проф. Радостина Александрова във връзка с четирите щама грипен вирус, които се очакват този сезон у нас, като допълни, че противогрипните ваксини са четиривалентни от 2012 г. насам.

„Най-доброто, с което разполагаме, е ваксината. За съжаление, тя не е толкова идеална, колкото ни се иска – ефективността е между 40% и 60% и зависи доколко прогнозираните варианти на грипния вирус съвпада с това, което реално се разпространява в обществото“, допълни проф. Александрова и отбеляза, че една от целите на СЗО и на цялата научна общност е да бъдат усъвършенствани ваксините срещу грип.

Най-рисковите групи са малките деца, възрастните хора и хората със съпътстващи заболявания, бременните, припомни вирусоложката и посочи, че ваксините може да не са в състояние да предотвратят инфекцията с грипните вируси, но те намаляват значително риска от по-нататъшни усложнения, което ги прави изключително важни, особено за посочените групи хора.

Проф. Радостина Александрова се спря и на темата с антибиотичната резистентност в контекста на Седмицата за информиране за проблема, която тече сега. Като фактори тя посочи прекалено широката, неправилната употреба, лошото контролиране на производствения процес. „Едни от най-големите производители в световен мащаб са Индия и Китай и те трябва да бъдат много сериозно подкрепени в усилията за контрол и върху производството, и върху обработката на отпадъците, за да не отиват в природата, тъй като в крайна сметка това ще стимулира устойчивостта“, коментира тя.

По отношение на ситуацията конкретно у нас вирусоложката заяви: „Оказва се, че в България само 40% от хората знаят, че антибиотиците не убиват вирусите, и може би това е една от причините за това след 2009 г., когато в ЕС започва доста активен спад в неразумната и неправилната им употреба, у нас това да не се случва. Дори от 2019 г. насам е отбелязан ръст с 27%, за което принос има и пандемията, но и след прекратяването на острата й фаза употребата им не е намаляла“.

Прекомерната и неправилната употреба води до селекцията на устойчиви микроорганизми, при които вече антибиотиците няма да действат, припомни проф. Александрова. Тя цитира данни от мащабно проучване от 2021 г., според което броят на смъртните случаи при хора, на които нито един антибиотик, наличен в момента, не е бил в състояние да помогне, е бил 1,13 млн., а общият брой на свързаните с този проблем смъртни случаи е бил 4,7 млн. „Т. е. ако ние не успеем да се преборим с този проблем, това би означавало, че в едно съвсем обозримо бъдеще хората ще имат проблем не само директно с инфекциите, но ще има също така проблем със сериозните хирургични интервенции, овладяването на състояния при хора с имунни дефицити, с трансплантации“, подчерта специалистката.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
@9rk

Гост 19.11.2024 16:28:17

С цялото ми уважение, г-жо Професор, далеч не е най-важното този процент да гони 100-те процента! Много по-важно е максимално висок % от хората да знаят, че антибиотиците се предписват от ЛЕКАР, след ПРЕГЛЕД!


Всичко за коронавируса
Още новини
Лидия Витанова: Нужни са експертни центрове за лечение на сарком
19.11.2024 17:40:58

Лидия Витанова: Нужни са експертни центрове за лечение на сарком

Саркомът е много непознато и рядко заболяване. Засяга малка част от хората – при възрастнит ...

С 27% е нараснала употребата на антибиотици у нас за четири години
19.11.2024 16:59:25

С 27% е нараснала употребата на антибиотици у нас за четири години

Всяка година над 35 000 души в Европейския съюз (ЕС) умират от инфекции, причинени от б ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...