Понеделник, 20 Януари 2025
20
ян
2
 

Проф. Авджиева: Основният проблем да няма педиатри е много слабото финансиране на тази специалност

Недостигът на специалисти е на всички нива на системата, каза още тя

Понеделник, 20 Януари 2025 | 16:16:52
2

„При всяка кризисна ситуация в детска клиника или отделение се взимат половинчати мерки, и така до следващия инцидент. Има недостиг на специалисти на всички нива в системата на детското здравеопазване“. Това каза пред БНР проф. Даниела Авдж

„При всяка кризисна ситуация в детска клиника или отделение се взимат половинчати мерки, и така до следващия инцидент. Има недостиг на специалисти на всички нива в системата на детското здравеопазване“. Това каза пред БНР проф. Даниела Авджиева, ръководител на Катедрата по педиатрия в МУ – София, научен секретар на Българската педиатрична асоциация и ръководител на Експертния център по редки метаболитни заболявания в СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“.

Проф. Авджиева бе категорична, че проблемите в детското здравеопазване и в частност липсата на лекари не са от вчера, а са трупани от доста години.

От думите й стана ясно, че затворени отделения е имало и преди години – във Враца, в Свищов. Към тях се добавят възникналите сега остри кадрови проблеми на много места, наложили затваряне на Детското отделение в столичната Втора градска болница, Детската хирургия в УМБАЛ „Св. Анна“ във Варна, Детското отделение в болницата в Перник, както и периодично спиране на операциите в Детската кардиохирургия на Националната кардиологична болница и на костно-мозъчните трансплантации в Детската онкохематология на ИСУЛ поради липса на сестри.

„Проблемът е, че липсват педиатри и в доболничната помощ, в болничната и при общопрактикуващите лекари. Това е тежка специалност – от вземане на кръв и поставяне на абокат при кърмаче и може да стигнем и до най-тежкото, носенето на отговорност. Когато педиатър допусне грешка е тежко съден от общество, близки и от собствената си съвест“, коментира проф. Авджиева.

Тя посочи още, че има сериозна трудност при обучението в модула по педиатрия на общопрактикуващите лекари, който продължава един месец, но за повечето лични лекари е голям проблем да отсъстват от работа толкова дълго, а в същото време е изключително важно в рамките на този модул те да получат необходимите им знания от областта на детските болести.

Според проф. Авджиева основният проблем да няма педиатри е много слабото финансиране на тази специалност:

„Още когато се въведе в системата „пътечна медицина“ педиатричните пътеки бяха ниско финансирани. През годините се направиха опити да се увеличат, но какво са 10-20%, ако щете 50% за пътека, която е 300 лв. А клиничните пътеки са важни, защото болниците са търговски дружества, които се самоиздържат. И с основните приходи от клинични пътеки трябва да платим заплати, лекарства и битови разходи“, каза тя.

Педиатърът сподели, че лекарите от тази специалност „са особено племе, те работят за кауза и рядко заплатата е определяща, но все пак има граница. А когато и години наред не можеш да вземеш отпуск, става съвсем трудно“.

Проф. Авджиева припомни, че натовареността на педиатрите е огромна, както и отговорността им – при децата състоянието може да се влоши за минути, затова педиатрите са 24/7 на телефон.

Сега специалност „Педиатрия“ годишно в страната взимат между 10 и 20 лекари, има 4 комисии, които заседават по два пъти в годината и на изпитите за специалност се явяват от двама до четирима кандидати.

„Има голям дефицит на специалностите в педиатрията – детски гастроентеролози, невролози, хирурзи“, посочи още специалистката. 

„Честно да ви кажа, не се сещам с какво оптимистично да завърша. Надявам се, че тези млади хора, които обучаваме при нас, голяма част ще се върнат по родните си места, ще приложат наученото. Надявам се, че ще се промени цялата система на здравеопазване от пътечно заплащане до грижата за обучението на младите лекари“, сподели тя и даде  пример как в чужбина всеки млад лекар получава определена сума годишно, която е за повишаване на квалификацията – участие в курсове, обучение по специалността. „За подобен механизъм би трябвало да се помисли и у нас, за да се решат проблемите с недостига на педиатри“, заключи проф. Авджиева.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
m$Vv

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 20.01.2025 16:34:39

Kолегите не трябва да ходят в чужбина, и да "аргатуват" за 16 000 евро месечно на тия западняци, "евроджендъри", "либерасти" (нъл тъй дудне хибридната кремълска пропаганда, денонощно?), а да си останат у нас и кротко да слугуват на сикаджийските мутри, доносниците, лакеите и луксозните им пачаври, докато някой ден се огледат с тъжните си, уморени очи в посивялото огледало и разберат, че Животът им е преминал БЕЗВЪЗВРАТНО!

како 20.01.2025 20:30:09

например сестрата на Тиквата, взела педиатрия от третия път, но сега на почти 70 е все още "водещ" неонатолог


Всичко за коронавируса
Още новини
Moderna получи 590 млн. долара от правителството на САЩ за иРНК ваксина срещу птичи грип
20.01.2025 17:28:10

Moderna получи 590 млн. долара от правителството на САЩ за иРНК ваксина срещу птичи грип

Биотехнологичната фармакомпания Moderna получи близо 590 млн. долара от федералното правителство ...

Изследователи от МУ – Варна с временен достъп до ИИ на Скопус
20.01.2025 17:11:58

Изследователи от МУ – Варна с временен достъп до ИИ на Скопус

До 14 февруари 2025 г. изследователите от Медицински университет – Варна  разполагат с ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...