Софийска районна прокуратура (СРП) започна проверка след подаден сигнал за невярна информация, използвана за реклама на хранителна добавка в интернет.
Сигналът е подаден от началника на Клиника по „Очни болести“ към УМБАЛ „Александровска“ проф. Александър Оскар. В него се посочва, че името му и негова снимка са използвани без негово знание за реклама на хранителна добавка за очно здраве, която се продава в онлайн магазин в интернет. Това съобщават от държавното обвинение.
На страницата на магазина е публикувано и интервю, за което в сигнала си до СРП професорът казва, че никога не е давал.
По сигнала е образувана преписка, а проверката е възложена на отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП-МВР.
Подобни реклами на препарати с неясно действие и качество са ежедневие в интернет пространството. Често сайтовете, които ги предлагат, копират известни на аудиторията уебстраници, като например такива на телевизии. Друг похват, който използват фалшивите реклами, е „интервю“ на известен водещ с известно лице от здравния сектор, което, както и в случая с проф. Оскар, в действителност никога не се е случвало. С подобни никога не давани „интервюта“ са се сблъсквали главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, проф. Тодор Кантарджиев, проф. Иво Петров, д-р Мирослав Ненков, д-р Гергана Николова, д-р Александър Симидчиев и редица други познати на обществото медици.
Д-р Ненков: Не рекламирам лекарства, не вярвайте на боклуци, предлагани в интернет
31.01.2023 10:16:27Проф. Петров: Измамите с продукти в интернет са на гърба на хора в нужда. Това е престъпно
05.09.2022 11:10:43Кунчев, Симидчиев и Иво Петров: Не рекламираме лекарства, не търгуваме с дезинфектанти, не продаваме ваксини
02.09.2022 17:38:30