Втора година продължава кампанията „Спаси живот в планината“ за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. Благодарение на инициативата през миналата година с такива уреди вече са оборудвани десет високопланински места за настаняване. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5000 лева.
„Тази година продължаваме с кампанията, като за момента сме осигурили дефибрилатори на още четири места. Целта тази година е да осигурим още 10 дефибрилатора, което се равнява на сумата от 45 000 лв., като до момента сме събрали приблизително 42 000 лв. Осем дефибрилатора съм купил, което горе-долу изразходва вече събраната сума, и ще ги разпращаме до края на месеца в съответните хижи“, коментира пред БНР планинският водач Бранислав Бранков.
Внезапното спиране на сърцето е основната причина за преждевременна смърт в Европа. Жертвите на сърдечния арест са десет пъти повече, отколкото в автомобилни катастрофи, природни бедствия и пожари, взети заедно.
Кампанията „Спаси живот в планината“ е съвместна инициатива на „Живи планини“ и фондация „Първите три минути“. Даренията се набират с продажба на календари за 2025-а. Те са с авторски фотографии на Бранислав Бранков – планински водач, алпинист, фотограф и създател на календара „Живи планини“.
„Въобще не ме интересува кое трябва да е политика на държавата и кое – не. И според мен е много ценно, че се случва от общността за самата нея. Защото по този начин хората са силно свързани с провеждането на тази кампания и ще бъде оценена от самите тях много по-високо, просто защото участват и са ангажирани“, коментира Бранков.
Идеята е до края на този зимен сезон още десет от най-посещаваните и достъпните планински хижи в Рила, Пирин, Стара планина, Витоша и Родопите да бъдат снабдени с дефибрилатори.
„Най-големите фактори са посещаемост и достъпност. Ако човек може да иде с лифт или с кола до хижата е ясно, че там винаги има огромни струпвания на хора и там е по-вероятно нещо да стане“, отбеляза още Бранков.
На местата, където има голямо струпване на хора, автоматичните външни дефибрилатори са задължителни, категоричен е Бранислав Бранков.
Дефибрилаторите са много важни в критични ситуации. Използвани в първите три минути, те увеличават неколкократно шансовете за спасяване на живот.
Поддържането на автоматичните външни дефибрилатори се извършва един път на няколко години.
Освен за снабдяване на хижи с дефибрилатори, средствата се използват и за обучаването на хижарите за работа с тях, каза още Бранислав Бранков.
ГАPАНТИPАНО: За 21 дни ще пpaвите жeстoк CEKC като пopнoзвeзда - ще yвeличите тpайно пeнисa си със 7 см и ще започнете да полyчавате epeкция за 3 сeкyнди (твъpда като cтoмана, колкото дълго иcкaте). Ето тaйната на тaзи тeхника---➤-➤ do.my/mens
Автоматичният дефибрилатор НЕ ПОДАВА напрежение , ако отчете нормален синусов ритъм. Софтуерът му автоматично защитава пациента. Тъй че, зад този анонимен пост дано не стои колега-лекар, защото трябва БЛС да му отнеме правото да практикува и да го върне за опреснителни курсове
Хахахаха, големи циркове предстоят, като започнат масови дефибрилации на хипогликемични коми...