Очаква се втора вълна на коронавирусна инфекция да се разрази в САЩ през следващата зима и тя може да бъде много по-силна от първата, защото е най-вероятно да съвпадне с началото на грипния сезон. За това предупреди директорът на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) на САЩ Робърт Редфийлд, цитиран от Агенция Ройтерс. По думите му има вероятност атаката на коронавируса над страната през следващата зима да доведе до много по-големи трудности от всичко онова, през което САЩ току-що са преминали.
Според Редфийлд тъй като сегашното огнище продължава да намалява, както се вижда от скорошния спад на хоспитализациите и други показатели, властите трябва да се подготвят за вероятно възраждане през следващите месеци.
„Ще имаме едновременно грипна епидемия и коронавирусна епидемия и тази комбинация ще постави в още по-голямо напрежение здравната система отколкото при първото огнище на коронавируса", каза той.
Директорът на CDC, както и други специалисти от сферата на общественото здраве приветстват и подкрепят ограниченията, наложени от здравните власти, независимо, че в САЩ се чуват все повече гласове срещу тези мерки. Основният аргумент на противниците им е сривът на икономиката и главоломното нарастване на броя на безработните, които за последните 4 седмици достигнаха 22 млн. души.
Докато ограничителните мерки постепенно започнаха да се разхлабват, Редфийлд продължи да настоява колко важно е хората да практикуват социално дистанциране помежду си.
Според него органите на общественото здравеопазване трябва значително да разширят системата за тестване, за да идентифицират заразените и да открият контактните лица чрез надеждна система за проследяване.
Изграждането на национална мрежа за проследяване на контакти е от ключово значение за предотвратяването на появата на нови огнища, формирани от новодиагностицираните заразени и хората, с които те са общували, категоричен е Редфийлд. Той обаче признава, че това е една много трудоемка задача и за да бъде изпълнена тя е необходимо да се намерят стотици хиляди обучени служители. Директорът на CDC информира, че обсъжда с държавните служители възможността да се ангажират и обучават работници от американското Бюро за преброяване и доброволци от Корпуса на мира и AmeriCorps, които да бъдат ангажирани в подобна мрежа.