Промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, засягащи основно паралелния износ на медикаменти, бяха окончателно приети на второ четене в парламента днес.
Една от основните промени в закона е свързана със създаването на специализирана електронна система, чрез която ще се установява недостигът на медикаменти. Е-системата трябва да бъде създадена и поддържана от Изпълнителната агенция по лекарствата в срок до четири месеца от влизането в сила на закона, приеха депутатите.
Чрез системата ще се прави проследяване и анализ на лекарствата от Позитивния лекарствен списък (ПЛС).
Текстовете, приети от народните представители, регламентират установяване на недостиг в случаите, когато наличните на територията на България количества от съответния лекарствен продукт са по-малко от 65 на сто от необходимите количества за задоволяване на здравните потребности на населението за период от шест месеца, изчислени въз основа на средномесечното потребление на съответния лекарствен продукт за предходните 6 месеца.
Чрез електронната система ще се отчитат и аптеките към ИАЛ. Те трябва ежедневно да предоставят на Агенцията по лекарствата информация за доставените им количества лекарства от ПЛС, продадените количества медикаменти от Позитивния списък, както и наличните им количества от лекарства от ПЛС.
С приетите промени Изпълнителната агенция по лекарствата ще публикува на интернет страницата си утвърден от директора на Агенцията списък на лекарствата от ПЛС, за които може да се ограничава износът и за които трябва да се подава уведомление при планиран износ.
Депутатите вмениха на притежателите на разрешение за употреба задължението ежеседмично или при промяна на обстоятелствата да предоставят на ИАЛ информация за доставените у нас количества от своите лекарства в ПЛС, за търговците на едро, на които са доставени лекарствата, както и за наличните в складовете количества.
Подадените до влизането в сила на закона уведомления за износ на лекарства пък ще се разглеждат и довършват по досегашния ред.
Законът влиза в сила от деня на обнародването му в Държавен вестник, с изключение на няколко параграфа, засягащи клиничните изпитвания, чието влизане в сила е отложено.
До три месеца от влизането в сила на закона пък трябва да са готови подзаконовите нормативни актове, свързани с него.
Антон Вълев: Ползите от паралелната търговия с лекарства са за богатите държави
20.09.2018 12:23:39Каспър Ърнст: Паралелният внос е част от решението за достъпността на медикаментите
18.09.2018 18:01:08 Надежда НеноваЗаконодателни промени за паралелната търговия с лекарства поискаха от БАРПТЛ
18.09.2018 17:30:40 Надежда Ненова