!
Петък, 18 Октомври 2024
28
май
 

Премиерката на Барбадос и двама учени са носители на Наградата за глобално здраве

Вторник, 28 Май 2024 | 12:30:04


Наградата за глобално здраве на СЗО отива при министър-председателката на Република Барбадос и двама учени, допринесли за създаването на иРНК ваксините срещу COVID-19, съобщи пресслужбата на световната организация. Наградата на генералния дирек

Наградата за глобално здраве на СЗО отива при министър-председателката на Република Барбадос и двама учени, допринесли за създаването на иРНК ваксините срещу COVID-19, съобщи пресслужбата на световната организация.

Наградата на генералния директор на СЗО за заслуги към напредъка в глобалното здравеопазване е учредена през 2019 г. и тази година с нея е удостоена Миа Мотли, министър-председател на Барбадос, за нейното лидерство в действията в областта на климата и здравето и работата й като председател на Групата на глобалните лидери за антимикробна резистентност.

„Образцовото лидерство на министър-председателката Мотли в борбата за по-справедлив и устойчив свят е вдъхновяващо. СЗО счита, че изменението на климата е най-голямата заплаха за здравето, пред която е изправено човечеството. Нейните неуморни усилия за действия в областта на климата помагат за защитата на здравето на всички хора, сега и в бъдеще“, каза генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус при връчването на отличието на Миа Мотли по време на Световната здравна асамблея, която се провежда в Женева.

Премиерът Миа Мотли е осмият министър-председател на Република Барбадос. Тя е първата жена, която заема високия пост през 2018 г., с най-голямото до този момент мнозинство в историята на страната си. Тя бе преизбрана за втори път през 2022 г., също с внушително мнозинство, като в момента също така е и министър на финансите, икономиката и инвестициите на Барбадос. В допълнение към многобройните си регионални и международни длъжности, Миа Мотли е и председател на Групата на глобалните лидери на Световната здравна организация за антимикробна резистентност. Тя е носител на множество отличия за усилията си към утвърждаването на устойчиви политики в контекста на изменението на климата и други глобални предизвикателства.

Другите двама отличени са професорите Каталин Карико и Дрю Вайсман от Университета на Пенсилвания, които бяха наградени за изключителния им принос в разработването на иРНК ваксини за COVID-19.

„Професорите Карико и Вайсман изиграха ключова роля в облекчаването на тежестта на COVID-19 и спасиха животи по време на пандемията. Тяхното лидерство в тази област има потенциала да играе критична роля за подобряване на здравето в световен мащаб“, каза на церемонията д-р Гебрейесус.

Двамата учени бяха удостоени с Нобелова награда за медицина през 2023 г. Тяхното откритие фундаментално промени разбирането за това как иРНК взаимодейства с имунната система на човека, посочи в мотивите са Нобеловият комитет.

Проф. Карико е част от академичната общност на Университета на Сегед, Унгария, и асистиращ професор в Медицинския факултет „Перелман“ при Университета на Пенсилвания. Тя е и бивш старши вицепрезидент на биотехнологичната компания BioNTech, Германия, където е работила между 2013 и 2022 г. В продължение на четири десетилетия нейните изследвания се фокусират върху РНК-медиирани механизми с цел разработване на in vitro транскрибирана иРНК за протеинова терапия.

Проф. Дрю Вайсман е световно признат учен в областта на ваксините и директор на Penn Institute for RNA Innovation.

Той е професор в Катедрата по медицина и директор на Отдела за изследване на ваксини в Департамента по инфекциозни болести в Медицинския факултет „Перелман“ към Университета на Пенсилвания. Проф. Вайсман е лекар и учен с утвърден авторитет и изключителен принос в областта на имунологията.

Заедно с проф. Карико двамата откриха нова нуклеозидно-модифицирана иРНК платформа, която заобикаля неблагоприятния имунологичен отговор.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3un@


Всичко за коронавируса
Още новини
МБАЛ - Пазарджик получи 4 нови реанимационни легла за интензивни грижи
17.10.2024 17:38:54

МБАЛ - Пазарджик получи 4 нови реанимационни легла за интензивни грижи

Четири нови реанимационни пациентски легла за интензивни грижи получи МБАЛ-Пазарджик от Министерс ...

Създават Национален хъб за лечение на рака по време на СОНМ-МОРЕ 2024
17.10.2024 17:12:20 Надежда Ненова

Създават Национален хъб за лечение на рака по време на СОНМ-МОРЕ 2024

„Най-сполучливият синоним на думата мрежа е сплетение. Сплетение от мисли, дарби, добродете ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...