Специалността „Медицинска сестра“ да бъде освободена от такса за обучение. Идеята изрази проф. Магдалена Александрова от Факултета по обществено здраве към Медицински университет – София по време на дискусия "Повишаване на престижа и интереса към специалностите „Медицинска сестра и Акушерка“ - път към решаване на кадровата криза", съобщи БТА.
Дискусията е по повод 30-ата годишнина от основаването на Факултет по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“ при Медицинския университет в София.
„За справяне с недостига от медицински сестри в страната се изискват смели действия, като едно от тях е освобождаването от таксата за обучение на медицинските сестри и специалността „медицинска сестра“ да бъде защитена“, допълни проф. Александрова. По думите ѝ, качеството на обучението на медицинските сестри е на много високо ниво. „Обучението на медицинските сестри се извършва във факултети и филиали към акредитирани висши училища, извършва се само в редовна форма на обучение, продължава четири години и е в съответствие с единните държавни изисквания. Медицинските сестри се обучават в съответствие с европейските стандарти, от висококвалифицирани преподаватели“, каза още тя.
Недостигът на медицински сестри през последните месеци е водеща тема в системата на здравеопазването, като проблемът е глобален, а на България ще ѝ се наложи да се конкурира със силни икономически държави в привличането и задържането на медицински сестри в страната, посочи още проф. Александрова.
Продължаващото обучение и кариерното израстване на медицинските сестри трябва да се отразява на заплащането, каза Петя Недкова, представител на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Ще настояваме пред Министерството на здравеопазването да бъде приет медицинският стандарт по здравни грижи, каза още тя. Недкова обаче прогнозира, че този стандарт скоро няма да бъде приет, тъй като в него се предлагат изисквания, според които, ако се приложат на практика, ще бъдат закрити лечебни заведения заради огромната липса на медицински сестри. От съсловната организация ще настояват и за създаване на единна законодателна база за продължаващо обучение, за въвеждане на квалификационна рамка и разширяване на обема за самостоятелни дейности, за задължителна сертификация за всички професии от направление „Здравни грижи“, за създаване на научни дружества по професии в направлението „Здравни грижи“ и др., каза още Недкова.
Обучението на сестрите е трагично, нямат елементарни познания за болестите