Промени в структурата на Министерството на здравеопазването се залагат с предложени изменения в Устройствения правилник на ведомството. С тях броят на заместниците на здравния министър се намаляват отново на трима.
Припомняме, по време на мандата на проф. Костадин Ангелов те бяха увеличени на петима, а мотивът беше нуждата от допълнителна помощ при овладяване на епидемията.
С предлаганите изменения дирекциите в МЗ се намаляват от 15 на 14, като дирекция „Стопански дейности“ и дирекция „Обществени поръчки“ се трансформират в нова дирекция „Стопански дейности и обществени поръчки“ като част от общата администрация.
Съществена промяна касае и създаването на анонсираната от служебния министър д-р Кацаров дирекция, свързана с правата на пациентите. Тя ще трябва да подпомага министъра при планиране, организиране и изпълнение на задълженията му, свързани със защита правата на пациентите, да участва в разработването на проекти на нормативни актове, стратегически документи и мерки от национално значение, необходими за прилагането на законодателството на Европейския съюз, свързани с правата на пациентите. Дирекцията ще участва в проверки по сигнали и в разглеждането на предложения, свързани с дейността на дирекцията, както и ще изготвя анализи на нормативната уредба, свързани с правата на пациентите и предложения за промени. Работещите в нея ще участват и в разработването на системи за оценка на качеството и на резултатите от медицинските дейности, извършени от лечебните заведения. 11 ще са служителите в новата дирекция, свързана с правата на пациентите.
Проектът отчита политиката на правителството за поставяне на приоритет върху пациента като център на дейността на здравните власти и върховенство на закона чрез стриктно съблюдаване на Закона за администрацията, е разписано в мотивите към проектонаредбата.
Дирекция „Медицински дейности“ се преименува на дирекция „Лечебни дейности“, а дирекция „Здравен контрол“ – на „Опазване на общественото здраве и контрол“, гласят други предложени промени.
От проекта става ясно, че се запазва числеността на персонала в Министерството на здравеопазването и тя остава 302 щатни бройки. Промени има обаче в разпределението на служителите, свързани предимно с измененията в отделните дирекции. С един щат се намаляват и служителите в пресцентъра на ведомството и от 10 те стават 9, а с двама се увеличават тези в дирекция „Електронно здравеопазване“.
С целия проект може да се запознаете тук.
Герганка Андреева ли твори този правилник?
Електронно здравеопазване да го закрият направо, то без Вилнер така или иначе всичко ще спре.
Защо? Аз не знам.
За да разчистят неудобните
Всички знаем защо се прави нов устройствен правилник...