Законопроект за изменение на Закона за съсловните организации на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите, с който се създава съсловна организация на лекарските асистенти и фелдшерите, са внесли в парламента Мая Манолова и депутатите от ИСМВ.
Припомняме, че през 2013 г. от Сдружението на фелдшерите в България предложиха на МЗ и Министерски съвет проект „Лекарски асистент" (ЛА) , като приемник и продължител на професията „фелдшер" в България, а обучението по новата специалност започна през 2014 г. в медицинските университети в България. Според настоящото законодателство двете професии са идентични, като практикуващите фелдшери се ползват с правата на лекарски асистенти.
В законопроекта е уточнено, че представителите на Конгреса на съсловната организация ще се избират от общите събрания на регионалните колегии при норма на представителство един делегат на 60 членове. В момента в здравната ни система практикуват около 3000 фелдшери и лекарски асистенти.
Общото събрание на регионалната колегия на съответната съсловна организация се формира на делегатски принцип при норма на представителство един делегат на 10 членове за всяка регионална колегия на Българската асоциация на зъботехниците и на Българската асоциация на лекарските асистенти и фелдшерите.
Припомняме още, че правилото да бъдат избирани по един делегат на 10 членове за всяка регионална колегия на Българската асоциация на зъботехниците, беше въведено при създаването на Асоциацията през 2018 г., но от 30 септември 2020 г. беше изменено на един делегат на трима членове - за всяка регионална колегия на БАЗ.
В мотивите към законопроекта е записано, че като асоциирани членове към БАПЗГ професионалните права и законни интереси на лекарските асистенти и фелдшерите нямат необходимото представителство, касаещо както специфичните здравни грижи, така и предлаганата от тях квалифицирана медицинска помощ. „Липсата на равнопоставена и отделна съсловна организация на тези регулирани медицински професии не е в синхрон със Закона за висшето образование. Един от основните белези на медицинската регулирана професия е, че упражняването й предполага членство в професионално-съсловна организация, работеща за поддържане на високо равнище на специалистите от съответната професионална област, за осъществяването на което е получила специално признаване от държавата. Ето защо липсата на отделна съсловна организация за лекарски асистенти и фелдшери води до невъзможност да се осъществява самоуправление и самоконтрол в рамките на специфичната им професия по отношение на професионалната медицинска етика и добрата медицинска практика“, пише в мотивите.
Пълния текст на законопроекта можете да видите тук.
Комисията прие на първо четене промените в законите за съсловните организации и за лечебните заведения
16.09.2020 17:48:37 Надежда НеноваД-р Даниела Дариткова: Няма да допусна разделяне на съсловни организации
09.05.2019 10:28:07Окончателно: Зъботехниците и помощник-фармацевтите със свои съсловни организации
18.10.2018 13:02:27 Ирина Пекарева