!
Вторник, 19 Ноември 2024
18
юли
2
 

По 250 млн. лв. месечно за болнична помощ остават до края на годината по бюджета на НЗОК

Надзорът ще обсъжда актуализиране на цената на консумативите, използвани при лечение на мозъчните аневризми

Вторник, 18 Юли 2023 | 10:39:55
2

48-те млн. лв., с които са коригирани месечните стойности на лечебните заведения за дейности, извършени в периода април - юни 2023 г. и които ще бъдат изплатени през юли са от неусвоени средства от предходното тримесечие. Това става ясно от стенограмат

48-те млн. лв., с които са коригирани месечните стойности на лечебните заведения за дейности, извършени в периода април - юни 2023 г. и които ще бъдат изплатени през юли са от неусвоени средства от предходното тримесечие. Това става ясно от стенограмата на заседанието на Надзорния съвет, проведено на 4 юли.

„За първо тримесечие сме написали, че 135 лечебни заведения са формирали отрицателен механизъм в размер на 18 млн. лв. и остават 21 млн. лв. неусвоени от 40-те млн. лв., като за второто тримесечие 48 млн. лв. са отрицателния механизъм. Имаме остатък от предходното тримесечие 21 млн. лв. От това тримесечие имаме неусвоени 19 млн. лв. или общо 40 млн. лв., които на практика са в стойностите на параметрите на неусвоените и 8 млн. лв. предлагаме от тези, които са 67 млн. лв. раздадени от миналата година, като аванс към болниците. Допълнително за яснота представихме таблички“, казва вр. и. д. управител на НЗОК д-р Йорданка Пенкова.

По думите й до момента за първата половина на годината са разходвани 1, 559 млрд. лв. „За вторите шест месеца по бюджета на НЗОК 2023 остават 1, 550 млрд. лв. „Тези 48 млн. лв., като ги намалим сега, които трябва да изплатим в юли, защото не успяхме да ги изплатим в юни, оставащите средномесечно до края на годината са по 250 млн. лв. за болнична помощ“, казва още д-р Пенкова.

Тя допълва, че е напълно реалистично системата да се справи с тези параметри, тъй като миналата година една голяма част от резерва е бил освободен в края на годината за болнична помощ.  Допълнително от преизпълнение на приходите 20 млн. лв. също са били насочени към болнична помощ. Отделно от това през миналата година веднъж цените на клиничните пътеки са били увеличени през май месец с 22% и през месец септември с 8%. Д-р Пенкова също така смята, че тази година трябва да се прибавят средства от резерва и подчертава, че това виждане също се споделя и от председателя на БЛС д-р Иван Маджаров.

„Както е заложено в проектозакона за бюджета, методиката за разпределение на резерва трябва до един месец от приемането на бюджета да бъде утвърдена от Надзорния съвет. Искам да уточня, че тази година са по-силни месеците в болнична помощ, защото миналата година първите три месеца бяхме в COVID ситуация. След това докато се успокоят здравноосигурените и да се реализират отложените планови дейности в болнична помощ, затова показателни са последните месеци на миналата и тази година за разходите в частта болнична помощ“, обяснява и. д. управителят на НЗОК.

По време на заседанието надзорниците са взели решение и да отложат разглеждането на предложение на проф. Станимир Сираков от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за увеличение на средствата, които фондът заплаща за специфични медицински консумативи – койлове, при неврорентгенологични интервенции при мозъчни аневризми с 30% поради инфлацията. В момента сумата, който покрива фондът е 30 000 лв. за койл, а по-голямата част от тези болни, но не всички, се лекуват в това лечебно заведение. Надзорниците смятат, че е редно да бъдат представени точни разчети от всички лечебни заведения – общо 6 в страната, които да мотивират точно този размер на увеличение – 30%. Според и. д. управителя на касата д-р Пенкова, ако се приеме това ниво, за следващата година ще са необходими още около 16 млн. лв. в повече за този разход.

Членът на Надзорния съвет д-р Иван Кокалов предлага при следващо обсъждане да се коригира спецификацията на тези изделия и да се заложат 15-16 млн. за следващата година. Председателят на Надзора доц. Михаил Околийски също изразява мнение, че при обсъждането на спецификацията за следващата година трябва да се вземат предвид всички обстоятелства, които оказват влияние върху цената на тези скъпоструващи консумативи. 

С пълния текст на стенограмата можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
QL$y

Гост 18.07.2023 11:41:53

Кокалов още ли е там?

аз 18.07.2023 13:19:19

Да ,и отзарана даваше акъл по една телевизия.


Всичко за коронавируса
Още новини
Академична лекция ще изнесе в БАН чл.-кор. проф. Асен Гудев
19.11.2024 08:53:04

Академична лекция ще изнесе в БАН чл.-кор. проф. Асен Гудев

Лекция на тема „Как кардиологията стана наука? Последните 50 години“ ще изнесе в Голе ...

Обновяват детското отделение в МБАЛ-Дупница по проект „Светулка“
18.11.2024 17:22:07

Обновяват детското отделение в МБАЛ-Дупница по проект „Светулка“

Детското отделение в МБАЛ „Св. Иван Рилски“ – Дупница ще бъде напълно обновено ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...