!
Неделя, 08 Септември 2024
07
авг
3
 

Проф. Тодор Кантарджиев:

Полово предаваните болести са сред най-големите проблеми на българското здравеопазване

Понеделник, 07 Август 2017 | 10:25:08
3

Българският народ трябва да се замисли за профилактика на полово предаваните инфекции. В момента те са едни от най-големите проблеми на българското здравеопазване, тъй като безплодието в 90% от семействата на българи, които желаят деца, се дължи на нед

Българският народ трябва да се замисли за профилактика на полово предаваните инфекции. В момента те са едни от най-големите проблеми на българското здравеопазване, тъй като безплодието в 90% от семействата на българи, които желаят деца, се дължи на недобре диагностицирани и лекувани полово предавани инфекции. Това каза пред bTV проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

По думите му е много е хубаво, че се дават пари за програмите за инвитро, но много по-малко средства са нужни за профилактика на полово предаваните болести, за диагностиката и лечението им и там трябва да бъде насочен фокуса на политиците.

Проф. Кантарджиев каза, че в последните години тенденция на завишаване на новорегистрираните случаи на СПИН. „Тенденция, която ме плаши обаче е, че мъже, които правят секс с мъже, си позволяват да имат и много полови връзки с жени,  а рискът една жена да бъде заразена от мъж, болен от СПИН, е много по-голям, отколкото болна от СПИН жена да зарази здрав мъж“, каза той и отново предупреди да се внимава с тези отношения, особено по време на летния сезон, когато хората са по-освободени.

„Тази година не се сбъдна вирусния апокалипсис. Можем да кажем, че инфекциите, които са сред българското население и по курортите, са сравними и даже по-малко на брой от миналата година. Инфекциите по морето са по-малко, за сметка на големите градове и най-вече София и Пловдив“, съобщи проф. Кантарджиев.

Той отново обърна специално внимание на хигиената в жегите, тъй като мръсните ръце предават много болести, предимно бактериални инфекции. „Единият подход за лечение е с пробиотици, но ако случая е тежък и особено за деца – търсенето на медицинска помощ е задължително. Обикновено тези бактериални инфекции не се лекуват с антибиотици, освен, когато се налага постъпване в болница, в инфекциозно отделение. Бактериалните инфекции са свързани с храни, водни инфекции или инфекции, предизвикани от мръсни ръце. Мръсната морска вода увеличава риска. Човек трябва да избягва места, които не са сигурни и не са проверени от РЗИ“, каза още проф. Кантарджиев.

Той посъветва майките да купуват мокри кърпички за децата си с дезинфектант - хлорхиксидин, а не със спирт, защото спирта не действа на ентеровирусите. „Те са другите най-чести инфекции, но не свързани с диарии. Предизвикват повишаване на температурата, болки по ставите и мускулите, отпадналост. За възрастен човек 24-48 часа и е чисто нов, а за децата – 2-3 дена. Може да се появи обрив по дланите и ходилата“, допълни проф. Кантарджиев.

Той каза още, че лятото трябва специално да се пазим от комарите и кърлежите. „В България имаме 47 вида комари и 9 вида папатаци. Особено трябва да се пазят децата. Главо по излетите сред природата, при места, където има много храсти и много високи треви. Кърлежите по полята сега са много малко, но когато човек или дете е ухапано в града – паркове, градинки и междублокови пространства, е препоръчително да се вземе еднократно антибиотик със свалянето на кърлежа“, каза проф. Кантарджиев.   



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
HnGe

Истината 07.08.2017 11:12:35

Ами така ще е, като е*@**е м@м@т@ на Кожните диспансери, оставихте ги без финансиране и на доизживяване - така ще е!

Гост 07.08.2017 11:28:53

Както и психо- и тубдиспансерите! И сега разни псхично и тубекулозно болни бродят по улиците!

Патриот-майтапчия 07.08.2017 14:56:06

Точно така! Ама те управляващите глутеуси все си мислят, че до тях няма да опре, а ако се наложи - с насмуканите парички ще се лекуват все във Виена, Берлин и Париж! Да, ама не.


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...