Подкупите остават масова практика в румънските болници, предаде digi24.ro, цитирана от БТА. Медията се позовава на данни на Министерството на здравеопазването в северната ни съседка, събрани чрез въпросници, попълнени от пациенти.
От отговорите става ясно, че хората са се сблъскали с множество ситуации, в които лекари са им искали пари в замяна на медицински услуги.
Телеорман (8,11%), Гюргево (7,55%) и Олт (5,8%) са окръзите, в които лекари и медицински сестри са искали най-много подкупи. Висок процент – между 3% и 5%, се наблюдава и в Сату-Маре, Кълъраш, Илфов, Браила и Арджеш.
Най-малко са докладваните случаи на подкупи в Ковасна (0,47%), Алба (0,59%), Брашов (0,66%) и Клуж (0,71%). Там по-малко от 1% са заявили, че лекарите са им искали подкупи срещу медицински услуги.
Ситуацията е отразена и в последното проучване на Евробарометър, публикувано от Европейската комисия, което класира Румъния на първо място по корупция в здравната система. Всеки пети пациент признава, че е давал пари или скъпи подаръци, когато е имал нужда от лечение в държавно лечебно заведение. И това продължава да се случва въпреки факта, че през последните години заплатите на служителите в тази сфера са се увеличили значително, отбелязва digi24.ro.
„Има две ситуации: пациентът тича след лекаря, за да сложи пари в джоба му, страхувайки се, че няма да бъде лекуван добре, или лекарят сам иска пари с идеята, че е най-добрият и пациента трябва да му е благодарен за това. Трябва да гледаме не само лекаря, но и гражданина, който тича след него с плика и не възприема това като корупция, а като жест на внимание. Този, който трябва да отговаря, е не само корумпираният, но и корумпиращият“, коментира пред медията социологът Джелу Думиника.
В Румъния били често явление, а в клета и опоскана България са задължение, на което въоръжените лентяи от БЛС казват благодарност
Tова е възнаграждение за високоспециализиран лекарски труд.
да, или благодарност, или просто недофинансиране