Предстоящ днес протест на медицинските сестри е намерил място в повечето централни всекидневници.
„Исканията на сестрите са за еднакво възнаграждение в размер на две минимални работни заплати, или 1120 лв., за всички специалисти по здравни грижи, независимо къде работят. Също така искат още нощният им труд да се заплаща почасово, а работата в спешното и отделението за анестезиология и интензивно лечение да бъде възнаградена допълнително“, съобщава „Телеграф“. „Има увеличение по места, но това не ни удовлетворява. Освен това в много от случаите то не се предлага като част от основната заплата, а като ДМС“, коментира Мая Василева, цитирана от изданието.
„24 часа“ се спира на вчерашната им среща с министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, след която стана ясно, че независимо от протеста медицинските сестри ще участват в изготвянето на методика, по която да се изчисляват заплатите на работещите в лечебните заведения. „Работната група ще се събере на 26 март. Министърът чака всички представители с готов вариант, който да се обсъжда. За обявяване на финална методика, която да се внесе в Министерския съвет, страните са си дали първоначален срок две седмици“, пише всекидневникът.
„Основните заплати на сестрите в много от болниците в страната са под минималната, договорена в Колективния трудов договор - 950 лв. В болниците със 100% държавна собственост, каквито са университетските, средната основна работна заплата била 758 лв., при тези с 50% и повече държавно участие (каквито са областните), както и в общинските тя е 668 лв. Средната брутна заплата при всички е почти двойно повече, тъй като в нея се добавят допълнителното материално стимулиране, клас прослужено време и др.“, съобщава още изданието.
„24 часа“ допълва, че по предварителни разчети в бюджета не стигат около 78 млн. лв., за да може навсякъде заплатата на медсестрите да стигне 950 лв.
„Труд“ съобщава, че 112 родители са били санкционирани през 2018 година от здравните власти за неспазване на имунизационния календар при децата им. „Установени са и нарушения при проверките от страна на личните лекари, които носят отговорност за имунизирането, като регионалните здравни инспекции са наложили глоби на общопрактикуващи. Текат инспекти и в момента сред джипита и родители, особено в Благоевградско“, пише медията като се позовава на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Мъж и жена са приети с лаймска болест в инфекциозното на бургаската болница. Той е на 34 г., тя е на 65, съобщава „24 часа“. „И двамата са били хоспитализирани веднага, след като се потвърдила диагнозата им. Това са първите случаи в областта на заразени с коварната болест, която се предава от ухапване от кърлеж, но появата й сега е нетипично за това време на годината. Според инфекционисти подраняването й се дължало на бързото затопляне през последните дни, което е изкарало много хора на разходки с кучета из тревните площи. Обикновено първите случаи в Бургаска област на кримска треска или лаймска болест се регистрират през май или най-рано в края на април“, пише медията.
Вярвам, че диалогът ще бъде възстановен”, заяви Дариткова. „На този етап не виждам във финансирането на сектора за тази година възможност за определяне на 2 минимални заплати като основна заплата. Надявам се да се разсъждава реалистично”, добави още Дариткова.
В държавните кочинки заплатите на медицинския персонал са ниски та ниски, а тука разни червени тъпанари ще ми пишат как не трябвало да има частни болници .Естествено за да им е още по безплатно на гнидавия пролетариат. Благодарение на продължаващия семашаковизъм медицинският персонал е експлоатиран както при правещкото говедо Тодор. Какво им дреме колко е заплатата на медсестра. Важното е да им е безплатно на алчните бузлуджански зомбита.
Трябва да искаме оставката не на Киро, а на Жени! Там е заровено кучето...
И като я махнат от "освветеното" зам.министерско място, пак да я покрият "на тъмно" ли в министерството на финансите, откъдето ще ѝ е по-лесно дори да алхимува здравеопасно?!