Петък, 27 Декември 2024
14
февр
 

От печата: Общински болници, НКБ, обучение зад граница

Сряда, 14 Февруари 2018 | 09:29:29


“Общинските болници в страна са все по-близо до смъртта в резултат от целенасочена политика за ликвидирането им от десетилетия. Причината - пренасочване на средства към други лечебници. Това заявиха представители на Българската стопанска камара,

“Общинските болници в страна са все по-близо до смъртта в резултат от целенасочена политика за ликвидирането им от десетилетия. Причината - пренасочване на средства към други лечебници. Това заявиха представители на Българската стопанска камара, Националното сдружение на общинските болници и Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) по време на съвместен брифинг във вторник”, пише днес „Труд”.

„Настояваме за разговори и срещи с президента и евродепутати, възможни са протести и блокиране на пътни артерии, заяви д-р Неделчо Тотев, председател на сдружението. Дълговете на общинските лечебници надхвърлят 100 млн. лв. към края на септември, 2017 г., като 15 от болниците ще фалират още през настоящата година, ако не се вземат спешни мерки”, допълва вестникът и продължава: „Състоянието на здравеопазването е в основата на демографския апокалипсис, който ни очаква категоричен беше д-р Тотев. Според него картината ще се влошава все повече, тъй като около 83% от приходите на общинските болници в сдружението отиват за заплати, а в 12 болници те не стигат дори за това.

Фалирането на общинското здравеопазване ще доведе до обезлюдяването на цели райони и задълбочаваща демографска криза, посочи д-р Радко Велков от сдружението”.

„Монитор” се спира на телевизионното интервю на Жени Начева от вчера. „Детската кардиологична клиника е уникална за страната и Министерството на здравеопазването няма да допусне затварянето й. Това заяви през БНТ заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева.

Тя коментира казуса във връзка със сигналите на лекари, че детската кардиологична клиника е застрашена заради липса на средства и недостиг на медицински сестри”, пише вестникът.

„Това е уникална клиника, която работи изключително добре, и ние заставаме зад нея и зад това, че трябва да бъде подкрепен бъдещият й потенциал. Считаме, че има изключително много резерви в преструктуриране на персонала и на ресурсите за издръжка в лечебното заведение, заяви Начева. Тя припомни, че МЗ подготвя нов модел за финансиране на болниците, който ще бъде прилаган от началото на следващата година”, допълва всекидневникът.

„24 часа” пък разговаря с българка, избрала да учи медицина зад граница. „Кандидатствах само в Германия и Англия. Отговорностите като лекар биха били оправдани единствено ако съм достатъчно компетентна. Затова исках да придобия възможно най-доброто образование и да работя с най-различни нови уреди. За Англия беше невъзможно с българска диплома, защото нямаме лабораторен опит и не ни смятат за достатъчно компетентни. Трябва да караш техните подготвителни години, за да кандидатстваш медицина. Това наклони везните за Германия”, разказва пред изданието Елена Султова, която е студент четвърти курс медицина в Мюнхен.

„В Германия много повече се финансира образованието, нормално е, защото държавата е по-богата. Още от началото имаме възможност да ходим в болници и да общуваме с пациенти и да усетим каква е комуникацията”, казва още тя.

„В Германия след 2-ата година имаме държавен изпит - писмен и устен, който е много труден и така се пресяват студентите. В моя випуск в Мюнхен започнахме 900 души, а след изпита сме 400. Оценката от него става 1/3 от дипломата ти за лекар и не може да имаш невзети изпити, преди да се явиш на този държавен изпит. Имаш право на 3 опита за него, ако не го вземеш, чакаш половин година. След 3-ия път ти се отнемат правата за 7 г. да учиш медицинска наука в Германия, Австрия и Швейцария. Всеки, който иска да учи медицина в Германия, трябва да знае, че не е мит колко много учене има”, продължава Елена Султова.

Според нея решението на проблемите с българската здравна система минава през по-добро финансиране. „Лечебните заведения затварят, защото медицинският персонал е недоволен от заплащането, лекарите са неоценени, а са учили толкова години. Четох, че чистач на летище получава 2 пъти повече. Ако се чувстваш щастлив и имаш мотивация да работиш, нещата ще потръгнат”, коментира тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bHvh


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...