Седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на страната Румен Радев вестниците вече „редят” служебния кабинет. Така от „24 часа” научаваме, че бъдещите секретари на президента ще поемат основните ресори в назначеното от него правителство. Ежедневникът се позовава на близки до екипа на Радев.
„Това обяснява и категоричната позиция на генерала, че първо ще обяви екипа, с който влиза на "Дондуков" 2, а по-късно и състава на служебния кабинет.
Очаква се да се повтори схемата, която подготвяше действащият президент Росен Плевнелиев - служебни министри (при евентуален трети негов кабинет, от какъвто той се отказа) да станат секретарите му”, пояснява изданието.
Според публикацията, финансов министър в служебния кабинет най-вероятно ще е Кирил Ананиев, който дълго време оглавяваше Надзорния съвет на НЗОК, а за здравен министър се обсъжда д-р Таня Андреева, която заемаше този пост в кабинета „Орешарски”.
„Капитал Daily” се спира на проучване на Европейската банка за възстановяване и развитие, което сравнява настроенията от края на 2015 и началото на 2016 г. спрямо края на 2010 и 2011 г. От него става ясно, че един от основните приоритети на данъкоплатците е здравеопазването. „Както през 2010-2011, така и в текущото проучване значително по-голям дял българи в сравнение с други държави в преход искат повече правителствени разходи за здравеопазване - 44%. България е под средната стойност за Европа на база разходи за здравеопазване като процент от брутния вътрешен продукт (БВП)”, пише вестникът. В допълнение значителна част от анкетираните са съгласни да плащат по-високи данъци и вноски за подобрения в здравната и образователната система, посочва изданието и уточнява: „Но по-същественото е, че системата е сред най-неефективните в света, както отбеляза класация на агенция "Блумбърг" през 2016 г.” Други приоритети са пенсиите, подпомагане на социално слабите и инвестиции в образованието, докато инфраструктурата и околната среда имат много малко поддръжници, отбелязва изданието.
Разбира се, основни теми в днешния печат са грипът и очакваните ниски температури, както и мерките, предприемани във връзка с тях. „Монитор” се спира на основния грипен щам за тази година в подробности. „Грипът с щам „Хонконг” караме тежко, защото макар и познат, не е бил водещ сред зимната зараза от близо десет години. За това време имунитетът ни към него е отслабнал, съобщиха имунолози. Той е преобладаващ към момента в страната и независимо, че хората го карат тежко, под 25 % от тях вдигат висока температура”, пише вестникът, като цитира националния консултант по микробиология и директор на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. „Наред с въпросния щам у нас към момента върлува и пандемичния, популярен повече като свински. Към тези щамове се прибави и "Болзано", който е леко видеоизменен вирус”, уточнява материалът, като посочва, че всяка имунизация срещу заразата сега, когато е пикът на заболеваемостта, е безсмислена, тъй като организмът ни няма да изгради имунитет.
По думите на проф. Кантарджиев в момента висока вълна на заболеваемост има в България и Холандия, а единични взривове на грип има в Турция, информира още вестникът.
„Стандарт” пък се спира на мерките, свързани с времето. „Готовност за действията при кризисна ситуация има и Министерството здравеопазването. Пациентите, които са на хемодиализа, ще бъдат хоспитализирани, както и бременните, които се очаква да родят в близките дни, съобщи вчера зам. здравният министър Ваньо Шарков”, пише ежедневникът.
„В същото време кметовете също ще помагат на хората в неравностойно положение. Те са алармирали съответните служби, които помагат на болните и самотните хора, да бъдат в готовност да доставят храна и лекарства”, четем още във вестника.