Четвъртък, 26 Декември 2024
05
авг
 

От вестниците: Джипита изписват лекарства срещу екскурзии

Петък, 05 Август 2016 | 15:08:25


„Джипита изписват ударно лекарства на конкретни фармацевтични фирми, за да

„Джипита изписват ударно лекарства на конкретни фармацевтични фирми, за да пътуват безплатно на екзотични екскурзии. За всяка дестинация е необходимо те да съберат определен брой изписани опаковки от даден медикамент. Това са предимно лекарства за сърдечносъдови заболявания, като хипертония, и диабет, които се отпускат безплатно или частично от Националната здравноосигурителна каса.“ Това пише днес „Монитор“, като цитира председателката на пациентски организации „Заедно с теб“ Пенка Георгиева. „Тя предостави конкретни оферти, предложени на общопрактикуващ лекар от Варна, като уточни, че те важат и за други градове в страната. Обикновено става въпрос за по-скъпи медикаменти, за които НЗОК трябва да плати повече, а в някои случаи има и разлика, която е за сметка на пациента, уточни Георгиева“, допълва вестникът и уточнява: „Пред фирмата отчитането е с копието от рецептата за изписаното реимбурсирано лекарство или от компютъра на доктора, където това също се нанася.“

„За екскурзия до Мексико и Сингапур например джипи трябва да продаде 5000 опаковки от определено лекарство. Гвоздеят в туристическата програма обаче е полуостров Камчатка, за където българи все още пътуват твърде малко. Тази дестинация сега е много модна както в Русия, така и сред европейците, и е много скъпа. За нея лекарят трябва да изпише 6000 опаковки. Толкова трябва да изтъргува и ако иска да пътува на аванта до Исландия и Гренландия. За да се разходи до Западното крайбрежие на САЩ обаче, трябва да се озори да осигури продажбите на 7500 опаковки“, четем във вестника, който информира, че до дни пациентската организация ще изпрати писмо с искането си за проверки до Министерството на здравеопазването и до ръководството на касата.

„Виновни са фирмите, защото нарушават личния си етичен кодекс и правят нелоялна конкуренция“, казва пред изданието председателят на НСОПЛБ доц. Любомир Киров.

По думите му няма нищо лошо да се спонсорират медици за участие в конгреси и симпозиуми, но не и за разходки.

„Оказва се, че Сдружението на общопрактикуващите лекари, както и Българският лекарски съюз нямат клаузи в уставите си за санкции срещу колеги, които практикуват подобно нещо. Не е луд този, който яде баницата, а този който му я дава. Единственото, което можем да направим, е да дадем лекар на етичната комисия, ако е участвал в такава некоректна практика, коментира още доц. Любомир Киров“, пише още „Монитор“.

„Телеграф“ пък информира, че туристи продават кръвта си, за да си платят хотела на морето. Това разказали пред вестника роднини на пациенти, нуждаещи се от кръвопреливане във Варна. „По думите им закъсали за пари летовници ги пресрещали край местния Център по трансфузионна хематология. „Двама младежи ни предложиха срещу 600 лева да ни осигурят бележки за дарени две банки от по 450 милилитра. Оплакаха се, че са били ограбени по време на почивката си и няма как да си платят хотела, в който са отседнали. Затова помолиха да купим от тяхната кръв, а не от другите търговци, които обикалят наоколо“, обясни възрастна жена, чийто мъж бил приет в болница за операция. Семейството отказало да се възползва от предложението, въпреки че младежите свалили цената на 500 лв. Очевидци разказват и за други подобни случаи“, четем в изданието.

Няколко ежедневника се спират на реакцията на НАРСМП срещу промените в Правилника за спешна помощ. „Новата наредба на здравното министерство, която принуждава лекарите от линейките да се обучават единствено в столичния център за бърза помощ, разгневи спешните медици. Те определиха текста като лобистки и предупредиха, че ако бъдат приети промените, ще сигнализират за дискриминация европейските институции, в които членуват“, пише „Труд“.

„Възразяваме ЦСМП-София да се превърне в национален център за обучението ни, защото това е в разрез със Закона за здравето“, се казва в официалното становище на асоциацията. Оттам са категорични, че е недопустимо обучението на докторите от линейките да се извършва извън университетски болници, от нехабилитирани лица без специалност „Спешна медицина“, допълва ежедневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zGJq


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...