Министерството на здравеопазването публикува на електронната си страница проект на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 42 от 2004 г. за въвеждане на Международната статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето, с която се въвежда адаптиран вариант на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия, като се предвижда отлагане на влизането й в действие до 1 януари 2022 г.
В мотивите за промяната от здравното ведомство припомнят, че с последното изменение на нормативния акт в началото на 2019 г. беше определен срок 1 януари 2020 г. за въвеждане на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия.
„Причините за разработване на наредбата са свързани с необходимост от допълнително време за прецизиране на кодовете на медицинските процедури, за адаптиране на софтуерните продукти и последващо пробно прилагане на новата класификационна система в практиката, с цел отстраняване на възможни технически грешки. След приключване на този процес е необходимо и провеждането на обучително прилагане и поетапно преминаване към отчитане по новата класификационна система. С прилагането на новата класификационна система е необходимо да се обезпечи адекватното прецизиране на кодовете с отразяване на всички медицински дейности, извършвани в лечебните заведения, включително тези, които са включени в пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, профилактичните и диспансерните дейности и др. По тези причини с настоящото изменение на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 42 се предлага отлагане на срока за пълното внедряване на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия до 1 януари 2022 г.“, обясняват вносителите.
От здравното ведомство са категорични, че целта на предложената промяна е да се създадат необходимите условия за безпроблемно и ефективно прилагане в практиката на Австралийската класификация на медицинските процедури – българска ревизия, като се минимизират рисковете от възникване на технически грешки при обработването на медико-статистическа информация, свързана с дейността на лечебните и здравните заведения, РЗИ, лекарите и лекарите по дентална медицина, както и на другите медицински и немедицинските специалисти, които обработват здравна и медико-статистическа информация.
С удължаването на срока ще се даде възможност за безпроблемна работа на лечебните и здравните заведения при преминаването към отчитане на медицинските процедури по новата класификационна система. а очакваният резултат от въвеждането на промяната е плавно преминаване към кодиране и отчитане на медицинските процедури по новата класификационна система, без това да създаде затруднения в работата на медицинските и други специалисти, лечебните заведения и НЗОК, мотивират предложението от МЗ.
Срокът за обществено обсъждане на проектонаредбата е 9 май т.г., информират от ведомството.
Текста на проекта на Наредбата може да видите тук.
Главната идея за въвеждане на класификации на мед. процедури в други страни е тяхното остойностяване, регистриране, конролиране начин за формиране на заплащане.
Предлагам да го закръглим на 1.01.2025, има време. Защо да се бърза..
Направо на 1.01.2030. Хем да е спокойно, хем да има време да се обсъдят всички детайли.
Дотогава ще сме върнали обратно Семашко, ама в пълния му блясък! Ваш: Костя Копейкин