Световният ден за информираност за епилепсията - Purple Day – е глобална инициатива за повишаване на осведомеността за епилепсията и за подкрепа на засегнатите от нея. Purple Day съществува от 2008 г. по идея на деветгодишната Касиди Меган от Нова Скотия (Канада), която страда от епилепсия. Световният ден на епилепсията започва да се отбелязва официално на всеки 26 март от 2009 г. с подкрепата на Фондация „Анита Кауфман“ и Асоциацията по епилепсия на Нова Скотия. През 2025 г. това се случва за 17-ти път, като инициативата с провежда в България благодарение на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ).
Лилавото се превърна в символ на осведомеността за епилепсията. Стартирането на „лилавата вълна“ направи това заболяване видимо за обществото. На 26 март хора от цял свят носят лилаво, украсяват домовете и работните си места и споделят информация за лилавия ден в социалните медии. Така не само се повишава осведомеността за епилепсията в обществото, но и се дава увереност на хората с епилепсия, че не са сами в своето страдание.
Активностите по случай Световния ден на епилепсията в София ще стартират от 12.00 ч. пред Община Илинден, информират организаторите. Там ще бъде организиран флашмоб. В същата община е базиран новият Център за пълнолетни лица с увреждания с приоритет епилепсия и ДЦП. На 26 март символично ще бъде поставена новата врата на Центъра, след което ще започне изолиране и обезопасяване на помещенията.
В 12.30 ч. младежи с епилепсия ще засадят дървета – пет върби и три лески – в Южния парк зад хотел Хилтън. Идеята е всяка година хората с епилепсия да посаждат дървета, за които да се грижат, и да отгледат горичка. Това се случва с подкрепата на Софийска голяма община.
В 15 софийски училища и една детско-юношеска спортна школа ученици и учители ще се облекат в лилаво или ще носят лилави лентички. В час на класния ще се показват информационни филми за епилепсията.
В 18.30 ч. Националният дворец на културата ще бъде осветен в лилаво. Знакови сгради в над 10 града в страната също ще бъдат осветени в лилаво, сред които Панорамата в Плевен, Царевец във Велико Търново, мостовете в Бургас и във Варна, общините в Пловдив и в Русе.
Информационни материали за епилепсията ще бъдат изложени в болници и обществени места. „На един от плакатите е изобразен QR-код, който може да се сканира и да отведе към анимационен филм, показващ какво е епилепсията и първа помощ при епилептичен припадък. Този QR-код може да се намери и на интернет страницата на Асоциацията на родители на деца с епилепсия и профилите на АРДЕ в социалните мрежи – Инстаграм, Тикток, Фейсбук. Стремим се посланията ни да стигнат до възможно по-широк кръг от хора, като анимационният филм дава информация на достъпен език, който може да се разбере и от малките деца“, обясни председателката на АРДЕ Веска Събева.
Над 50 милиона души по света са диагностицирани с това често срещано неврологично разстройство и почти всеки човек познава някого, който живее с ежедневните предизвикателства, носени от епилепсията. Това е четвъртото по честота неврологично разстройство след мигрената, инсулта и болестта на Алцхаймер. Епилепсията се причинява от електрически смущения в мозъка, водещи до припадъци от различен тип. 70% от хората с епилепсия се лекуват адекватно, а три четвърти от болните живеят в слаборазвити икономически страни и не получават съвременна терапия. Заболяването увеличава трикратно риска от преждевременна смърт поради инциденти, свързани с припадъците. Факт е обаче, че 25% от епилептичните пристъпи може да се превентират.
Епилептичният пристъп изглежда страшно състояние за околните, ако не разбират какво се случва. Това е довело до много неверни предположения и дори закони, които ограничават правата на хората с епилепсия. Но е крайно време да се преодолеят страхът и стигмата, които са резултат от незнание и предубеждения, посочват от АРДЕ. Добрата новина е, че това заболяване може да се контролира, ако се диагностицира и лекува правилно.