!
Вторник, 26 Ноември 2024
26
ноем
 

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Вторник, 26 Ноември 2024 | 16:38:11 Надежда Ненова


Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет през 2045 г. Това заяви доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по ендокринология, по време на форума „Диабетът в светлината на кардио-бъбречно-метаболитния синдром&l

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет през 2045 г. Това заяви доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по ендокринология, по време на форума „Диабетът в светлината на кардио-бъбречно-метаболитния синдром“, организирано от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

По думите му годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. Според Международната диабетна федерация половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си.

„Честотата на диагностицираните с диабет нараства през последните десетилетия средно с по 1% на десетилетие. На пръв поглед изглежда малко, но в числа това са над 60 000 случая повече на всеки десет години. Вървим към бъдеще с много диабет“, каза доц. Шинков.  

Той подчерта, че захарната болест влияе негативно на сърдечносъдовата система, бъбреците и метаболизма. При нарушение на една от тези системи и други започват да страдат, а пациентът влиза в порочен кръг. „Към момента на диагностициране повече от половината пациенти с диабет тип 2 вече имат някакви сърдечносъдови проблеми. Данните сочат, че до 40% от хората с диабет тип 2 имат хронично бъбречно заболяване (ХБЗ). До 60% от хората с ХБЗ имат и сърдечносъдово заболяване. При една трета от хората със захарен диабет тип 2 лекарите диагностицират и проблеми със сърцето”, каза още доц. Шинков. 

Ендокринологът цитира още данни, според които болните от захарна болест умират с до 6 години по-рано от тези без такъв проблем. Ако пациентът има и диабет, и хронично бъбречно заболяване, животът му се скъсява с около 9 години, а тези с диабет и сърдечносъдово заболяване обикновено умират 11 години по-рано от хората без здравословни проблеми. 

„Стандартите за грижа при хората с диабет препоръчват многофакторен подход за намаляване на риска от усложнения. Това включва промяна в начина на живот и обучение, контрол на кръвната захар, артериалното налягане и липидите и използването на средства, осигуряващи сърдечносъдова и бъбречна полза“, заключи доц. д-р Шинков.

Председателят на Българското дружество по кардиология проф. Кирил Карамфилов съобщи, че над 60 млн. души в света живеят със сърдечна недостатъчност, като заболяването е една от водещите причини за хоспитализация. „Приблизително 50% от пациентите, диагностицирани със сърдечна недостатъчност, умират до 5 години след поставяне на диагнозата. Заболяването влияе изключително негативно на начина на живот на болните. 66% от пациентите имат проблеми с подвижността, 76% имат проблем с извършването на ежедневни дейности, 50% страдат от тревожност и депресия, а 24% не могат да се обслужват сами. Артериалната хипертония и захарният диабет са общи придружаващи заболявания при пациентите със сърдечна недостатъчност и хронично бъбречно заболяване“, каза той.

От своя страна проф. Емил Паскалев, председател на Българското дружество по нефрология, заяви, че хроничните бъбречни заболявания засягат 1 от всеки 10 възрастни, а всяка година между 5 и 10 млн. души умират от него. „Захарният диабет е причина за 38.6% от случаите на крайна степен на хронично бъбречно заболяване, като след него като фактор се нарежда артериалната хипертония (25.9%). Един от основните проблеми е, че много хора с ХБЗ остават недиагностицирани дори в силно развитите здравни системи и това затруднява лечението на заболяването и е предпоставка за развитие на диабет и сърдечна недостатъчност“, каза той. 

Проф. Паскалев уточни, че поставянето на диагнозата се извършва въз основа на изследване на eGFR (скоростта на гломерулна филтрация) и UACR (съотношението албумин/креатинин в урината).

Тримата специалисти се обединиха около изводите, че захарният диабет, сърдечносъдовите и бъбречните заболявания са свързани помежду си и необходимо да пазим бъбреците и сърцето, за да се подобри животът на хората със захарен диабет.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
1hGe


Всичко за коронавируса
Още новини
Байдън предлага лекарствата за отслабване да се поемат от Medicare и Medicaid
26.11.2024 17:24:00

Байдън предлага лекарствата за отслабване да се поемат от Medicare и Medicaid

Администрацията на президента Джо Байдън обяви предложение за ново правило, което ще изисква от п ...

XI научна сесия на Медицинския колеж – Варна събра студенти, докторанти и преподаватели
26.11.2024 16:55:01

XI научна сесия на Медицинския колеж – Варна събра студенти, докторанти и преподаватели

XI научна сесия на Медицински колеж – Варна, посветена на международното сътрудничество в о ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...