Към момента няма никакво движение по исканията, които поставихме. Това обяви председателят на Националното сдружение на общинските болници д-р Неделчо Тотев, който заедно с представители на Центъра за защита правата в здравеопазването и Българската стопанска камара даде пресконференция под надслов „Общинските болници – между живота и смъртта“. От сдружението на общинските болници не изключиха възможността за нови протести, като обясниха, че в момента се събират подписи от населението по места в подкрепа на този тип лечебни заведения.
По думите на д-р Тотев в момента се спекулира с понятията преструктуриране и лош мениджмънт, а целта е да оправдаят действията на управляващите.
Припомняме, преди месеци от сдружението представиха конкретния искания, с които да се стабилизират общинските болници, като впоследствие организираха протести, а малко по-късно бяха проведени и редица срещи с представители на НЗОК, здравната комисия в парламента и Министерство на здравеопазването. „Много срещи от протеста до момента успяхме да реализираме, много разговори се проведоха, но резултат няма“, заяви д-р Тотев. Той изрази и известни притеснения спрямо изявената готовност от здравния министър за създаване на нов модел на здравеопазване. „Ако така се препуска за нещо толкова важно, неизвършено в последните 15 години, има риск от една страна да се направи по-голяма грешка, а от друга – времето от 3 месеца за нас е решаващо, ние просто няма можем да го дочакаме“, заяви той.
От своя страна председателят на ЦЗПЗ д-р Стойчо Кацаров заяви, че общинските болници са целенасочено убивани в продължение на десетилетия. „Днес сме все по-близо до края на общинското здравеопазване“, категоричен бе той. По думите му унищожаването на общинските лечебни заведения се случва чрез три „инструмента“, а именно – налаганите лимити на болниците, националната здравна карта и медицинските стандарти, и проблемите в тях са именно резултат от тази политика.
Според него общинските болници са дискриминирани спрямо държавните лечебни заведения и тези със смесена държавна собственост, които са привилегировани. Той заяви още, че обявените от МЗ 30 милиона лева субсидия за общинските болници на практика е за дейност, която те така или иначе заработват. „Стотинка не е получена до момента, а трябваше да ни преведат траншове за първите месеци за пари, които ние сме се заработили“, заяви и д-р Тотев.
От сдружението предупредиха, че най-вероятно цените на клиничните пътеки, по които работят общинските болници, няма да бъдат променяни. „Цените към момента нито има сигнал, че ще бъдат променени, нито е ясно, ако това изобщо се случи, кои пътеки ще засегне и в какъв обем“, разясни д-р Тотев в отговор на въпрос на Zdrave.net. Той припомни и неколкократния ръст на минималната работна заплата и инфлацията, които също се отразяват в посока намаление на приходите на болниците. „Може и да ги вдигнат, но не знаем кога“, заяви още той по темата за цените на клиничните пътеки. „Това е причината да не приемаме коментара за лош мениджмънт“, отбеляза той.
По темата за медицинските стандарти д-р Тотев коментира, че публикувани в последните седмици от МЗ нови стандарти на практика не са променяни и не са направени никакви отстъпки и облекчения.
Заместник-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков също изрази подкрепа за общинските болници и заяви, че са нужни бързи решения за покриване на текущите им дефицити, като посочи, че 10-15 от тях са в критично състояние. Сред основните проблеми, които по думите му са довели до колапс общинските болници, са неостойностените клинични пътеки и неразплатената надлимитна дейност.
Кризата с общинските болниците „мина“ и през ресорната комисия в парламента
26.01.2018 16:49:18 Полина ТодороваД-р Бойко Пенков: Общините трябва да поемат ангажиментите си към общинските болници
26.01.2018 10:49:09 Полина ТодороваОбщинските болници излизат на протест
15.01.2018 09:41:53