Сайт за споделено пазаруване предизвика скандал с предложение за ваучер за секцио по желание. Офертата е публикувана от името на „Уни хоспитал“ в Панагюрище. От там обаче твърдят, че нямат общо с обявата и се чувстват жертва на корпоративни интереси и интриги. Лечебното заведение е сезирало и агенция „Медицински одит“, за да провери случая.
Казусът предизвика широка дискусия както за рекламирането на болницата, така и за съществуващия феномен „секцио по желание“.
„Медицинската дейност е строго регламентирана, защото крие големи рискове за хората. Затова законът изрично въвежда информирано съгласие на пациента, той трябва да знае предварително за самата дейност, нейните рискове, какви са алтернативите и въобще има ли смисъл да я предприема“, каза пред БНР адв. Христина Николова от Центъра за защита правата в здравеопазването.
По думите й в случая става дума за класическа реклама, която е забранена от Закона за здравето. „Тези ваучери са извън закона, ако действително болницата е страна по договор със сайт за групово пазаруване. При всеки констатиран случай обаче би следвало да се сезира не само „Медицински одит“, но и Министерството на здравеопазването, и това трябва да го правят гражданите, които го виждат. В случая „Медицински одит“ е сезиран от самата болница“, каза адв. Николова.
„Може би хората не знаят, че раждането, независимо дали по нормален или патологичен начин, защото секциото е вид патология, е покрито от бюджета на държавата, независимо дали са здравноосигурени или не. Секциото не би трябвало да се прилага по желание на пациента, защото така ще си спести някакви болки, а само и единствено по медицински причини. Няма как да се предлага на промоция една услуга, която е изцяло заплатена. Не би следвало да се прилага и по желание, защото крие рискове като всяка друга операция“, допълни тя.
Адв. Николова каза още, че случаят е един добър повод да се изследва защо в България ражданията с цезарово сечение са над 40% и до каква степен те действително са по медицински причини.