Работи се по създаване на портал за клинични проучвания. Това съобщи д-р Иван Георгиев, председател на Българската асоциация по клинични проучвания, на здравен форум днес. Порталът ще даде възможност на пациенти с различни заболявания да имат информация за провежданите в момента у нас изпитвания на нови лекарства. По него се работи съвместно с пациентски организации, уточни д-р Георгиев.
През изминалата 2015 г. у нас са били проведени близо 500 клинични проучвания в 2500 активни центъра, съобщи още той. Един дял от клинични проучвания в света се равнява на инвестиция в размер на 300 млн. долара, 3000 високоплатени работни места и 10 000 пациенти, имащи достъп до иновативно и висококачествено лечение, информира той в коментар за важната роля на изпитванията на нови медикаменти.
Все повече държави в света осъзнават ролята и значимостта на клиничните изпитвания и създават стратегии за тях. България е сред тези държави, подчерта д-р Георгиев, като отбеляза, че настоящото ръководство на Министерството на здравеопазването е първото, което е създало стратегия за развитието им у нас.
Според него е необходима промяна в регулаторната рамка на клиничните изпитвания. Сегашният модел, при който няколко лекари в дадена болница извършват клинични проучвания и работят сами за себе си, е напълно изчерпан, смята д-р Георгиев. Подобен модел според него не може да бъде източник на бъдещи ресурси. Затова неговото мнение е, че трябва да се върви към специализирани центрове в болниците, които да се занимават с клинични изпитвания с активното участие на болничната администрация. Необходимо е и обучение на нови изследователи, както и обучение по добра клинична практика във висшите учебни заведения.
Нужно е пациентските организации да бъдат по-активни по темата за клиничните проучвания, отбеляза д-р Георгиев, защото за съжаление у нас все още битуват прекалено много митове за тази сфера на здравеопазването.