При всички случаи недофинансирането на системата се отразява, при всички случаи ескалира и точно това виждаме в момента като изява на специалистите в здравеопазването чрез протестите. Това каза зам.-председателят на Българската болнична асоциация Андрей Марков пред БНР.
„Недофинансирането означава по-ниски възнаграждение на медицинските сестри и лекарите, по-ниско от обичайното, по-ниско от заслуженото, по-ниско дори от изработеното. Последното го свързвам с незаплатената надлимитна дейност. Естествено е когато една сестра е гледала пациенти в продължение на година, да очаква да й бъде заплатен труда. Но, когато в края на годината някой каже това са надлимитни средства, които няма да ви бъдат платени, защото има едни правила. Тези правила обаче не отговарят на нормалната практика, защото тази сестра, както и лекаря, нямат право да откажат медицинска помощ на пациент, който се явява надлимитен“, каза още той.
По думите му е ясно, че напрежение в системата има и то рефлектира върху участниците в нея по всякакви начини. „Протестите са един от начините хората, които се чувстват притеснени и застрашени, да реагират и в това няма нищо лошо. Ние сме демократична страна, виждаме, че навсякъде се случват подобни прояви“, каза още Андрей Марков.
Той коментира и решението за създаване на Федерация на болничните асоциации, в която влизат Асоциация на Университетските Болници, Българска Болнична Асоциация, Национално Сдружение на Частните Болници, Национално Сдружение на Областните Многопрофилни Болници, Сдружение на Общинските Болници в България.
„Обединението идва не за да се решават натрупани проблеми в системата. Такова обединение има във всички европейски страни. Тези организации взимат участие в системата, за да я направят по-добра. Те взимат участие в изготвянето на нормативните документи, в изготвянето на стандарти, в изготвянето на отраслови споразумения, за да може да бъдат удовлетворени участниците в системата, т.е. работещите в нея“, каза Марков.
Той заяви, че не става дума за намиране на някакви пари, в отговор на въпрос дали Федерацията ще може да намери повече пари за здравеопазването. „Парите, които в момента се разходват в системата, са факт. Проблемът е, че те се разходват по непрозрачен начин и не попадат в състава на публичните средства. Ние сме на разположение с експертиза, за да може да бъде решен този проблем. 52% от финансите в системата са непублични средства. Ако те се включат, тогава делът на здравеопазването от БВП ще е 8% и вече ще се приближим до повечето европейски системи“, уточни зам.-председателят на ББА.
Марков беше категоричен, че е време да започнем да застраховаме здравето си, защото това ще реши голяма част от проблемите в системата, включително и казуса с трансплантациите в чужбина.
НЗОК ще изплати надлимитната дейност на някои лечебните заведения
24.07.2019 13:41:55 Надежда НеноваВКС потвърди, че надлимитната дейност трябва да се плати
28.06.2019 13:21:52Д-р Иван Маджаров: Болници трупат дългове заради надлимитната дейност
24.06.2019 09:55:07