Не виждам никакъв проблем в това държавата, Министерство на здравеопазването, да има собствена търговска фирма, която да може да се намесва там, когато търговският интерес очевидно преобладава над обществения. Това каза здравният министър Петър Москов, цитиран от БГНЕС.
„Няма никаква причина държавата да няма възможност в лицето на собствено търговско дружество да осигурява – по начин, по който държавата може да прави това – лекарство, главно става въпрос за лекарства без аналог, когато търговецът някак си не вижда достатъчно полза в това”, заяви Москов.
Възможността държавата да може да има лостовете да се намесва е предвидена в Закона за лекарствата, заяви министърът и информира, че тази седмица той ще мине на окончателно одобрение от ръководството на министерството, след това ще бъде пуснат за публично обсъждане и септември месец ще влезе в Народното събрание.
Москов съобщи още, че ведомството е в много напреднала фаза за подписване на споразумение за съвместни договаряния на медикаменти, особено с Румъния.
„Смислената политика не е в това каква е публичната цена, която е записана на сайта на министерството и на съвета по цени, а как здравната каса, министерството и държавата са успели да влезнат в тежки преговори и да се преборят за големи процентни отстъпки”, заяви той.
За последните години има около 3000 позиции, които са делиствани от позитивната листа. Тоест, това е един постоянен процес, не е свързан с някакво конкретно време – месец или решение на държава, или на касата, посочи министърът. „За съжаление тези неща са вързани главно с това дали на съответния лекарствен производител или търговец му излиза сметка да продава това лекарство или не, или иска да го замени със също така негово, но по-скъпо лекарство”, заяви здравният министър.
Москов коментира и информацията за проверките на касата в лечебните заведения с онкологии, чиято цел е разходите за онколекарства да се намалят с 30%. „За първите 6 месеца на 2016 г. в сравнение с първите 6 месеца на 2015 г. лекуваните пациенти са с над 5% по-малко, т.е. по-малко хора са имали нужда от онкологично лечение. Едновременно с това разходите за онкология за същия този период са нараснали с 25,7%. На фона на същите лекарствени протоколи, за същия този период, нямаме нови терапии, които да кажем, че биха оскъпили лечението. Това само по себе си би трябвало да е обществено изискване – касата да провери защо при намаляваща бройка пациенти, при същите протоколи на лечение, има увеличаване на стройността, защото това са нашите пари и ако отидат там, където не е добре насочено, няма да останат за някъде, където има нужда”, каза здравният министър. Според него действията на НЗОК в това отношение трябва да се адмирират.