Петък, 27 Декември 2024
06
авг
 

Мащабно изследване в Хирошима и Нагасаги сочи:

Неродените деца са най-защитени от радиация

Понеделник, 06 Август 2018 | 16:49:34


Японците, оцелели от атомните бомби, пуснати от САЩ в Хирошима и Нагасаки през август 1945 г., все още са изложени на радиоактивно замърсяване, показва изследване от март 2018 г., цитирано от ABC news. Проучването обаче показало и че при директно облъч

Японците, оцелели от атомните бомби, пуснати от САЩ в Хирошима и Нагасаки през август 1945 г., все още са изложени на радиоактивно замърсяване, показва изследване от март 2018 г., цитирано от ABC news. Проучването обаче показало и че при директно облъчване рискът да се развие някакъв вид рак е в пъти по-висок при малките деца и възрастните, отколкото при бебетата, които все още са в утробата на майка си.

До този момент рискът от излагане на радиация в утробата е малко изследван, макар че много бременни жени в целия свят са облъчвани в работата си или като пациенти.

"Категорично от всички изложени на радиация най-голям риск за развитие на рак има при възрастните, но изненадващо, че рискът след облъчване в утробата е доста по-малък в сравнение с този при малки деца", казва авторът на изследването Дейл Престън, главен учен в Hirosoft International Corp., базирана в Калифорния компания за консултации и разработка на софтуер.

Престън провежда проучването си в сътрудничество с изследователи от Националния институт по рака в САЩ и учени от Фондация за изследване на радиационните ефекти (RERF), разположена в Хирошима и Нагасаки. Констатациите са публикувани в брой 19 на Journal of the National Cancer Institute.

RERF, където Престън е работил преди около две десетилетия, е основан пет години след падането на бомбите от Хирошима и Нагасаки на 6 август и 9 август 1945 г. Първоначално мисията на фондацията е да изследва дългосрочното въздействие на излагането на радиация сред 120 000 японци, оцелели от бомбардировките.

Няма данни за степента на разпространение на рака в годините от 1945 до 1957 г., тъй като преди 1958 г. на никого не е била поставяна диагноза рак. Така че новото проучване е насочено към оцелелите, които са били на възраст между 12 и 55 години в периода 1958 - 1999 г. Близо 2500 мъже и жени участнички са били в утробите на майките си при падането на бомбите, докато близо 15 500 души са били на възраст под 6 години.

Определянето на степента на радиационно облъчване е направено на база близостта на детето и/или бременната майка до местонахождението на епицентъра на експлозиите.

Престън и екипът му са установили, че 336 мъже и 407 жени са развили рак по време на периода на проучване, като диагностичните проценти се увеличават драматично след 40-годишна възраст. Ракът на храносмилателната система е най-често срещан, като 70% от мъжете и 30% от жените страдат от това злокачествено заболяване. Туморите на гърдата и репродуктивната система съставляват 48% от злокачествените заболявания при жените.

Сред тези, които развиват рак, учените са установили, че девет от оцелелите пациенти са развили заболяването си в резултат на излагане на радиация в утробата, в сравнение с 87, чието заболяване е свързано с облъчване в детска възраст.

"В следващите пет или шест години броят на случаите на рак сред оцелелите вероятно ще се удвои, защото раковите заболявания като цяло се увеличават с възрастта. Тепърва разликите в риска между облъчването в детството и в утробата ще се увеличат", казва Престън.

Д-р Джералд Крабтрий, професор по патология и биология на развитието в Станфордския университет, смята, че редица фактори могат да доведат до по-нисък риск от експозиция в утробата. "Възможно е в утробата развиващият се ембрион да има по-добър процес за възстановяване на ДНК. Или може би ембрионите са по-добри в премахването на увредените клетки, защото клетъчната смърт е нормална част от процеса им на развитие", каза Крабтрий.

"Друга възможност е, че има достатъчно защита от страна на майката, макар че според мен това е малко вероятно, защото този вид радиация почти безпроблемно прониква в тъканта на тялото. Възможно е да се окаже, че раковите тумори не са били произведени в момента на взрива на бомбата, а по-късно, и че плацентата на майката е възможно най-добрата защита за нероденото бебе от облъчване", допълва той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
WdX2


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...