Сряда, 25 Декември 2024
09
септ
 

НЦЗПБ: Алергенният прашец от амброзия беше проблем през август, ще бъде и през септември

Понеделник, 09 Септември 2024 | 15:26:17


Горещото и сухо време, характерно за лятото през тази година, продължи и през август. По данни на НИМХ август 2024 година е бил един от най-топлите месеци август от 1930 г. досега и един от най-сухите месеци август от 2014 г. насам. При тези климатични

Горещото и сухо време, характерно за лятото през тази година, продължи и през август. По данни на НИМХ август 2024 година е бил един от най-топлите месеци август от 1930 г. досега и един от най-сухите месеци август от 2014 г. насам. При тези климатични условия без проблем се развиват и цъфтят топлолюбиви и сухоустойчиви плевелни и рудерални видове и във въздуха преобладава плевелен полен, отчитат от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). В района на София съотношението между трите групи алергизиращ полен беше следното:

През повечето дни отчетените количества плевелен полен не се различаваха от средните стойности. Цъфтяха видове от сем. Щирови, сем. Конопови, сем. Лободови, пелин. След 25-ти август започна пренос големи количества силно алергенен прашец от амброзия. Общо за месец август отчетените поленови зърна от амброзия бяха 50,1% от плевелния, но за последната седмица на месеца те представляваха 78% от плевелния прашец, сочат анализите на експертите.

Прогнозата за месец септември също в много голяма степен е повлияна от продължаващата тенденция за топло и сухо време, посочват те.

Метеорологичната прогноза е за пореден топъл месец с по-малко валежи от обичайното. На повечето места в страната повечето от плевелните видове прецъфтяха. Има останали цъфтящи видове малко на брой на изолирани места. Така те няма да образуват алергизиращ поленов фон и могат да създават дискомфорт само като локален алерген. Единствено амброзията ще продължи да цъфти активно, особено през първата половина на месеца. Предвид нейното все по-широко разпространение, поленът ѝ може да провокира алергични оплаквания при хора в цялата страна. Концентрацията на полен от амброзия ще остане висока през първите 10 дни на септември. На места в Северна и Северозападна България може да се наблюдава и много висока въздушна концентрация на прашец от амброзия. При липса на валежи, поленът на амброзия може да остане във въздуха дори до края на месеца.

Защо амброзията се превръща в проблем? От една страна защото тези растения са изключително непретенциозни към средата и условията за развитие. Когато останалите видове са вече изсъхнали, амброзията е свежо зелена и цъфти, обясняват от НЦЗПБ

Семената на амброзията са с почти 100% кълняемост и това обуславя бързото разпространение на вида. Всяко растение образува много съцветия с голямо количество лек прашец, който може да се пренася на далечни разстояния. От друга страна поленът на амброзията е силно алергизиращ. Цъфтежният период, респективно времето на контакт с прашеца е дълго и това също е предпоставка за развитие на алергична реакция към прашеца на амброзията. Доброто познаване на вида и прилагане на ефективни мерки може значително да намали популациите от амброзия, а оттам и да се понижи въздушната поленова концентрация, категорични са те.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bD6V


Всичко за коронавируса
Още новини
Честита Коледа!
25.12.2024 00:00:02

Честита Коледа!

Скъпи читатели, Екипът на Zdrave.net Ви пожелава светли Коледни празници! Бъдете ...

Гърция променя системата за работа на лекари в селските райони, за да улесни достъпа до здравни услуги
24.12.2024 10:01:05

Гърция променя системата за работа на лекари в селските райони, за да улесни достъпа до здравни услуги

Министерството на здравеопазването на Гърция обяви началото на широкообхватни реформи за модерниз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...