През 2022 г. разходите за научноизследователска и развойна дейност у нас са 1 265.6 млн. лв., което е със 17.8% повече в сравнение с предходната година, съобщиха от Националния статистически институт (НСИ). Оттам отчитат, че се запазва тенденцията на ежегодното им нарастване през периода 2018 - 2022 година. Запазва се също така тенденцията за нарастване на персонала, ангажиран в тази област, както и за увеличаване броя на жените, които осъществяват такава дейност.
По области на науката през 2022 г., както и през предходната година, най-голям относителен дял имат разходите за научно-изследователска и развойна дейност в областта на техническите науки - 50.5%, или 638.6 млн. лв., следвани от медицинските и здравни науки с дял от 20.5%, или 259.3 млн. лв., и естествените науки - 17.2%, или 217.1 млн. лв., сочат данните на националната статистика.
Направените разходи за наука от висшите училища и университетските болници през 2022 г. възлизат на 6.3% от общия размер на разходите за научноизследователска и развойна дейност, което отрежда на сектора предпоследното място в общата класация по този показател, преди нетърговските организации, на които се падат 0.5% от разходите, допълват от НСИ.
За сравнение – сектор „Предприятия“ води сред четирите институционални сектора, в които се осъществява научноизследователска и развойна дейност. На него се падат 67.8% от общите разходи в тази област, следва сектор „Държавно управление“, чиито научни институти и организации формират 25.4% от общите разходи.
Научноизследователската и развойна дейност се финансира от държавния бюджет, бизнеса, други национални източници и от чужбина. През 2022 г. най-голям е делът на чуждестранните източници на средства за осъществяване на такава дейност – 40%, посочват още от НСИ.